Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 293/2019, Niedziela 20 października 2019 r., Ireny i Kleopatry
Opublikowano
Zaczynam odczuwać urazę
Odnoszę wrażenie, że po każdej kolejnej wypowiedzi przedstawiciela izraelskiego rządu, zaczynam zmieniać mój stosunek do tego państwa i samych Żydów. Nigdy nie byłem antysemitą, nigdy. I dalej nim nie jestem, choć tak na dobrą sprawę to do końca nie wiem co ten termin precyzyjnie oznacza, bo czytając różnych autorów można mieć wątpliwości co do jego znaczenia. Jednak na pewno zacząłem czuć do nich urazę.
Dlaczego, a no dlatego, że w sposób nieobiektywny, tendencyjny i jednostronny przedstawiają interpretację faktów historycznych dotyczących udziału Polaków w Holokauście. Nie interesują mnie ich motywy, chęć zbicia kapitału politycznego, chęć zaistnienia w przestrzeni medialnej, kompletnie nie. Słyszę tylko wypowiedzi przedstawicieli ich najwyższych rządowych dygnitarzy, wpływowych dziennikarzy i opiniotwórczych mass mediów.

To co mówi izraelska ulica, już mnie tak nie interesuje, bo każdy ma prawo wypowiadać swoje zdanie i mieć swój osąd. Ale słowa establishmentu, które budują tożsamość narodową i mają wpływ na wiele procesów zachodzących w społeczeństwie są dla mnie wymowne. Rozumiem ich przywiązanie do kanonów prawa religijnego, do przepisów prawa państwowego, do tradycji,  do spuścizny historycznej. Ale na litość boską tak kłamać, łżeć, konfabulować. Jak można, jak. Jakim trzeba być wyrachowanym, obłudnym, anty moralnym, by dopuszczać się takich negatywnych  uogólniających  stwierdzen pod adresem nas Polaków. Nie dziwię się teraz, dlaczego nacja żydowska, choć faktycznie zdolna i mająca potencjał intelektualny, jest tak od przeszło dwóch  tysięcy lat tak negatywnie postrzegana i  potępiana, prześladowana a nawet wyniszczona.
16 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Czarek 94.254.209.127 28.03.2019

W pełni podzielam  wyrażona opinie. Nic dodać i nic ująć. 

user
Tadeusz 79.191.68.152 28.03.2019

Rozumiem,że artykulik na zamówienie polityczne,czyli nijaki w treści w zasadzie obrażający uczciwych Polaków.Polacy byli dobrzy i źli w stosunku do Żydów.

Aby należycie docenić bohaterstwo  trzeba znać warunki, w jakich niektórzy Polacy decydowali się oni pomagać Żydom. Nie jedynie to, że za działalność taką groziła kara śmierci, ale także że mieli przeciwko sobie okupanta, a często także niechętnych rodaków. A zdarzało się, że i wydające ich Niemcom, napuszczające na nich bandy rabunkowe czy narodowe podziemie, i po wojnie szykanujące ostracyzmem.

I tylko przez pokazanie tej strony polskiej twarzy (w tym przypadku właściwsze byłoby słowo „gęby”) można oddać pełny hołd tym, którzy faktycznie zdali egzamin z człowieczeństwa.

I mówmy o tych co byli ludżmi ale mówmy też o tych co byli bydlakami.A tacy też byli.

Inne narody między innymi Francuzi swją czarną kartę historii rozwiązali publicznie zaraz po wojnie.

My natomiast nie tylko milczeliśmy i teraz mamy skutki

user
Mirbar 83.31.251.150 11:57:16 02-04-2019

 Po pierwsze, to nie artykuł czy artykulik  jak pan stwierdza, tylko komentarz do wypowiedzi czołowych polityków izraelskich po Warszawskiej konferencji w sprawie Iranu,  jako byśmy my pili antysemityzm z mlekiem matki i byli sprawcami Holokaustu. Po drugie, dlaczego pan uważa że na zamówienie polityczne, ale jeżeli już pan tak uważa to proszę o wskazanie na czyje. Bo jestem ciekawy. Po trzecie, gdzie pan się dopatruje zwrotów czy treści obrazujących uczciwych Polaków. Po kolejne, w jakim kontekście pisze pan tekst ,, aby należycie docenić bohaterstwo trzeba znać warunki w jakich niektórzy Polacy.......,, trudno mi się do tego odnieść, bowiem trudno mi zrozumieć tę wypowiedź w kontekście mojego tekstu.


user
kasander 89.68.175.84 28.03.2019

...zaczynam zmieniać mój stosunek do tego państwa i samych Żydów...
Ale kogo obchodzi pański jakiś osobisty stosunek do jakiegoś Narodu?
...na dobrą sprawę to do końca nie wiem co ten termin precyzyjnie oznacza...
Człowiek inteligentny jak czegoś nie wie to na ten temat nie zabiera głosu w dodatku w takim trochę mentorskim tonie. Z tej niewiedzy jak widać po tym wpisie wyciągasz pan błędne wnioski.
...Ale na litość boską tak kłamać, łżeć, konfabulować. Jak można, jak. Jakim trzeba być wyrachowanym, obłudnym, anty moralnym, by dopuszczać się takich negatywnych  uogólniających  stwierdzen pod adresem nas Polaków...
Czyżbyś pan nie znał historii?

To zacytowane zdanie pasuje jak ulał także do Polaków i to całkiem współczesnych usiłujących pisać na nowo nieprawdziwą historię Polski.

Co ma mówić polityk izraelski (żydowski) któremu Polacy wykorzystując czas wojny zamordowali rodziców i rozgrabili ich majątek? Że ruscy to zrobili?
...jest tak od przeszło dwóch  tysięcy lat tak negatywnie postrzegana i  potępiana...
No właśnie - niestety tylko w Polsce i przez Polaków (nie licząc Palestyńczyków ale to z innego powodu). Dlaczego tylko Polacy tak nienawidzą  Żydów i to już od razu z chwilą gdy zostali sprowadzeni i nadano im prawa (Kazimierz Wielki)?
Tak więc drogi panie - więcej skromności i obiektywizmu i bez boga bo gdzież on był gdy mordowano miliony także Żydów.

user
Rt 5.173.69.188 19:35:11 29-03-2019

Stuknij się w głowę!

user
Rt 5.173.69.188 19:36:14 29-03-2019
To było do kasander oczywiście.
user
mirbar 83.31.251.150 13:04:14 02-04-2019
Jeżeli pana nie obchodzi czyjś stosunek do  wypowiedzi czołowych izraelskich polityków w stosunku do wszystkich Polaków,  to nie oznacza że nikogo innego ta kwestia nie dotyczy i nie obchodzi. W kwestii terminu antysemityzmu, to proszę przeczytać do końca zdanie, które pan tylko w części przytacza. Jest tam zawarta odpowiedź na pana wątpliwość, tylko trzeba ją zrozumieć, a nie zarzucać mi braku inteligencji. O jakiej niewiedzy pan mówi w kontekście błędnych wniosków.  Po wypowiedziach czołowych izraelskich polityków pod adresem Polaków, stwierdzających jako byśmy byli wszyscy antysemitami, pijąc antysemityzm z mlekiem matki, mam odwagę publicznie wyrazić swój stosunek do tej kwestii. W tekście nie odnoszą się do zaszłości historycznych do ratowania i mordowania obywateli polskich narodowości żydowskiej. Wyrażam swój stosunek do stwierdzeń stawiających nas w niekorzystnym świetle.  Odnośnie kwestii dotyczącej stosunku Polaków do Żydów, nie będę robił panu wykładu dotyczącego stosunku obywateli innych państw do Żydów. Można poczytać o tym, jest bogata literatura, dlaczego tak długo szukali i nadal szukają swojego miejsca na Ziemi. O tym jak było we Francji w Niemczech. Dlaczego tak licznie i chętnie osiedlili się w Polsce. No cóż.
user
hasler 157.25.108.96 28.03.2019
user
mirbarr 83.31.251.150 12:17:43 02-04-2019
 Proszę mi tylko powiedzieć co ogarnę. Jak domyślam się z wklejonego tekstu miałbym odnieść się do Holokaustu. Tylko że mój komentarz dotyczył wypowiedzi czołowych izraelskich polityków, którzy po warszawskiej konferencji , w bardzo niekorzystnym świetle stawiali nas Polaków mówiąc między innymi ,,wypiliśmy antysemityzm z mlekiem matki,,. Proszę należycie zrozumieć mój komentarz a nie odnosić się do mojego dorastania.
user
Theo Kogan 94.40.75.201 28.03.2019

Jeśli chodzi o nację żydowską (ale w sumie nie tylko!), to dobrze by było jakby przestali już znęcać się i mordować w bestialski sposób te wszystkie biedne zwierzęta, a zwłaszcza krowy. Gdyż, jak się wydaje, nie wyciągnęli właściwych wniosków z lekcji jaką dał im wujek Adi ze swoim gangiem ?!?


YT.COM - KOSHER MEAT PREPARATION CIRCA 1930


YT.CM - + 18 UWAGA DRĘCZENIE ZWIERZĄT PRZEZ ŻYDÓW


WIECZNA TREBLINKA - ZB.ECO.PL

user
Theo Kogan 94.40.75.201 21:08:36 28-03-2019

''Ludzka rasa jest niezmienna

Nigdy nie uczy się na własnych błędach

Więc konkluzja musi być smutna

Kara za grzechy będzie okrutna !''


DEZERTER - ATAK ANIOŁÓW - TEKSTOWO.PL

user
Steve 185.25.123.172 28.03.2019

Żydzi zawsze mnie zadziwiali. Potrafili w IIRP przejąć majątek i zepchnąć Polaków na ekonomiczny drugi plan (nie bez przyczyny powstało powiedzenie: wasze ulice, nasze kamienice). Ledwie wystygły krematoria nazistowskich obozów koncentracyjnych a Żydzi już zarządzali PRLowskim aparatem bezpieczeństwa i z ofiar przeobrazili się w oprawców (kto nie wierzy, niech sprawdzi sobie, kto dowodził powojennym SB, KBW itp. instytucjami)

user
hgfdsa 37.47.77.190 03.04.2019

 Żydzi trzymają się razem . Natomiast jak rodak rodaka nie zniszczył to już mu pomógł .

user
palestynczyk 81.161.192.173 07.04.2019

ludzie.....zydowski ministra oblewa gownem  nas a ja mam do w d*** calowac,ta niech  ciagnie detke jak on paple na nas takie historie to prokuratura i sady tego nie widza a jak jakis gostek ze  zydzi to tacy owacy to o razu antysemisyzm i tym podobne.to tak jakbym poszedl na mecz poloni i krzyczal vivat czuwaj  i w ryj dostal,,,,,to tylko na wlasne zyczenie,brawo panie bar....j**** ........dow......trza sie zachowywac

user
Ast 37.248.138.83 08.04.2019
Na 38 tysięcy funkcjonariuszy UB, tylko 400  miało pochodzenie żydowskie. Bardzo łatwo zwalamy winę na innych. Najczęściej antysemitami są ludzie, którzy nigdy nie widzieli Żyda na oczy. 
user
mk 91.193.208.83 16:34:25 23-04-2019

Opowiadasz brednie   antypolskie . Przecież do przełomu lat 50-tych i 60-tych   większość w aparacie SB / UB stanowili właśnie Żydzi . I dlatego  Gomułka   chcąc   pozbyć się tego elementu , przeprowadził  już wówczas repolonizację  wspomnianego resortu , co oczywiście nie mogło sęe podobać Żydom jaki ich zwolennikom

nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium