Życie Podkarpackie nr 20/2019 Życie Podkarpackie nr 20/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2019, Poniedziałek 20 maja 2019 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Nasze drogie panie
Wynagrodzenie zasadnicze prezydenta RP Andrzeja Dudy, to około 12 tysięcy złotych. Razem z dodatkiem funkcyjnym i dodatkiem za wysługę lat wychodzi niecałe 20 tysięcy złotych. Premier Mateusz Morawiecki pobiera miesięcznie około 16 tysięcy złotych, razem z dodatkiem funkcyjnym i dodatkiem za wysługę lat. Dużo? Zależy, jaką miarą mierzyć.

Jeśli bowiem przyrównać ich zarobki do pensji dwóch pań dyrektorek departamentów z Narodowego Banku Polskiego, to szybko się okaże, że obaj zarabiają „grosze”. Przywołane specjalistki – jak wynika z danych udostępnionych przez NBP, który długo bronił się przed publikacją listy płac – wydają się być wyjątkowo drogie, głównie prezesowi tej instytucji, bo choć nie odpowiadają za strategiczne i kluczowe kwestie, to gaża jednej z nich wynosi ponad 42 tysiące złotych, drugiej prawie 50 tysięcy złotych. Zdaniem ekonomistów i znawców branży – biorąc pod uwagę zakres zadań, które im przydzielono – to absolutne rekordzistki, gdyż szokujących wynagrodzeń mogą im pozazdrościć nie tylko czołowi politycy, ale i pracownicy banków komercyjnych na równorzędnych stanowiskach.


Z drugiej strony możliwe jednak, że istnieje jakiś tajemniczy powód, niezrozumiały dla laików niepracujących w NBP, dla którego akurat te dwie panie muszą tyle zarabiać.

Być może jego ujawnienie wywołałoby znacznie większy wstrząs w społeczeństwie niż informacja o zarobkach.

W przytaczanych przez media wypowiedziach prezes NBP zapewnia jednak, że zabiega o fachowców, zaś oferowane im wynagrodzenia mają zniechęcić do szukania pracy u konkurencji, np. w szwajcarskim banku.
A propos banku szwajcarskiego, to słyszałem niedawno taki dowcip, jak przyszedł tam klient z walizką i ściszonym głosem powiedział do bankiera: – Chciałbym wpłacić pieniądze, w tej walizce są całe 4 miliony euro. Na to ten z uśmiechem: – Proszę nie ściszać głosu, bieda to żaden wstyd.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium