Życie Podkarpackie nr 20/2019 Życie Podkarpackie nr 20/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2019, Poniedziałek 20 maja 2019 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Słowa i gest Franciszka
W Watykanie zakończyło się czterodniowe spotkanie poświęcone pedofilii. Papież Franciszek wypowiedział na nim niewiele słów, a te trafiały w samo sedno zła. Warto przypomnieć kilkanaście zdań wypowiedzianych przez papieża podczas mszy zamykającej watykańskie spotkanie:

• Echo cichego krzyku dzieci wstrząśnie sercami znieczulonymi obłudą i władzą.

• Powaga plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach.

• Dopiero w okresie stosunkowo niedawnym stała się ona przedmiotem systematycznych badań, dzięki zmianie wrażliwości opinii publicznej odnośnie problemu w przeszłości uznawanego za tabu.

• Obecnie dostępne statystyki na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich, sporządzone przez różne organizacje i organy państwowe i międzynarodowe, w tym WHO, UNICEF, Interpol, Europol, nie ukazują prawdziwej skali zjawiska, często niedocenianego, głównie dlatego, że wiele przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich nie jest zgłaszanych, w szczególności tych bardzo licznych popełnionych w środowisku rodzinnym.

• Trzeba powiedzieć jasno: powszechność tej plagi, potwierdzając jej powagę w naszych społeczeństwach, nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła.

• Nieludzkość pedofilii na poziomie światowym staje się jeszcze poważniejsza i bardziej skandaliczna w Kościele, ponieważ jest sprzeczna z jego autorytetem moralnym i wiarygodnością etyczną.

• Osoba konsekrowana, wybrana przez Boga, by prowadzić dusze do zbawienia, poddaje się swojej ludzkiej słabości, czy też chorobie, stając się w ten sposób narzędziem szatana. W wykorzystywaniu widzimy rękę zła, która nie oszczędza nawet niewinności dzieci.

• Pokornie i odważnie musimy uznać, że mamy do czynienia z tajemnicą zła, które zawzięcie atakuje najsłabszych, ponieważ są oni obrazem Jezusa. Dlatego właśnie wzrosła obecnie w Kościele świadomość, że trzeba nie tylko powstrzymać najpoważniejsze nadużycia środkami dyscyplinarnymi oraz procesami cywilnymi i kanonicznymi, ale także zdecydowanie zmierzyć się z tym zjawiskiem zarówno w Kościele, jak i poza nim.

• Kościół czuje się powołany do zwalczania tego zła, które dotyka centrum jego misji: głoszenia Ewangelii maluczkim i ochrony ich przed żarłocznymi wilkami.

• Chciałbym tutaj powtórzyć jednoznacznie: jeśli w Kościele wystąpiłby chociaż jeden przypadek wykorzystywania – który sam w sobie jest potwornością – to taki przypadek zostanie potraktowany z najwyższą powagą.*

Przypomniałem kilkanaście powyższych zdań papieża, ponieważ – jak sądzę – wytyczą one drogę postępowania i rozliczenia się z wszystkimi przypadkami pedofilii wśród osób duchownych. Jednak we mnie i jak sądzę w milionach ludzi przed telewizorami na całym świecie na zawsze pozostanie obraz papieża Franciszka całującego w rękę mężczyznę w dzieciństwie wykorzystywanego przez księdza. Ten gest był ważniejszy niż tysiące kazań. 

* Cytaty na podstawie Onet.pl

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
wp 195.116.41.26 27.02.2019

To najgorszy papież w całej historii KK.Sądzę ,że przyczyni się do jego upadku(kościoła)i całkowitej marginalizacji tej instytucji.

user
hasler 157.25.108.96 12:17:32 27-02-2019

Dla pedofilów i letnich wiernych he he. Oby tak dalej jego świętobliwość. A tobie dziecię pozostaje Nowogrodzka i Toruń.

user
lolo 46.174.214.4 27.02.2019

A  NASZ BISKUP EMERYT CO NA TO TEZ JEES NA LISCIE WSTYDU

user
też katol 185.25.123.218 03.03.2019

Do polskich hierarchów Jego słowa nie mają zastosowania. Oni wiedzą lepiej i nie będą jakiegoś tam Argentyńczyka słuchać. Dla nich przełożonym-guru jest nadal lolek kremówka z Wadowic.

user
tońcio 176.110.146.61 03.03.2019

,,Obraz papieża Franciszka , całującego w dłoń mężczyznę w młodości wykorzystanego przez księdza,,  całowany w dłoń  mężczyzna to POLAK.

nr 20/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium