Życie Podkarpackie nr 16/2019 Życie Podkarpackie nr 16/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2019, Środa 24 kwietnia 2019 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Sędziowie zaciągnęli dług u suwerena
W minionych dniach w przekazach medialnych najczęściej mówi się o zwycięstwie Brukseli nad partią Jarosława Kaczyńskiego. Sędziowie Sądu Najwyższego wrócili do pracy, a PiS musiał naprędce przyjąć stosowne ustawy, aby anulować swoje wcześniejsze ustawy, tak aby wróciły stare ustawy. Ile w tym czasie niepotrzebnie wydano pieniędzy suwerena, suweren zapewne nigdy się nie dowie.

Po doświadczeniach z Węgrami Unia Europejska po raz drugi nie popełniła tego samego błędu i po prostu nie odpuściła w kwestiach dla Unii zasadniczych, czyli prawnych. Dlatego tak naprawdę trudno w tym wypadku mówić o czyimś zwycięstwie lub przegranej.

W świecie, w którym można podważyć wszelkie wartości, tylko niezawisłość sądów i równość wobec prawa staje się ostatnią deską ratunku dla szarego obywatela. To oczywista oczywistość. Dlatego nie pytajmy, o kogo upominali się protestujący pod polskimi sądami ludzie, bo upominali się o każdego z nas.

Oczywiście tylko nieliczni lubią chodzić do sądu, bo rzadko kiedy są to wizyty przyjemne. Oczywiście praca niektórych sędziów pozostawia wiele do życzenia, pewnie niektórzy z nich w ogóle nie powinni wykonywać tego zawodu, ale czy takie uwagi można kierować tylko do korporacji sędziowskiej?

Dla każdego podsądnego bezdyskusyjnie lepiej, gdy sędzia jest wolny i nie musi przejmować się politykami, ministrami, prezesami, prezydentami, burmistrzami, wójtami. Dlaczego? Bo, przykładowo, w konflikcie z wójtem o miedzę lub kawałek spornej działki budowlanej mamy dokładnie takie same szanse jak władza.

Sędziowie zaciągnęli dług u tych, którzy upominali się o wolne sądy. Są im dłużni prawdziwą reformę, uczciwe potraktowanie ich troski obywatelskiej o państwo. Szanowni Sędziowie, potraktujcie zobowiązanie poważnie. Wolność to wasze jedyne zobowiązanie.      

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium