Życie Podkarpackie nr 12/2019 Życie Podkarpackie nr 12/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 82/2019, Sobota 23 marca 2019 r., Feliksa i Pelagii
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przeworsk
Miasta nie kupiły ministrów?
Powiedzieć, że przegrali wybory, to powiedzieć za dużo. PiS zdobyło sejmik, rady powiatów, w większości gmin rządzą wójtowie rekomendowani przez to ugrupowanie. Miast w byłym województwie jest jednak zbyt mało, by problemu nie dostrzec.

W gminach wiejsko-miejskich kandydaci PiS wygrywali wprawdzie, ale niemal równie często przegrywali. W gminach miejskich nie wygrali ani razu. W Lubaczowie, Przemyślu, Radymnie wciąż mają szansę fotel burmistrza, tudzież prezydenta, obsadzić w II turze.

Zapewne nie tylko ja zachodzę w głowę, dlaczego tak się stało. Na pewno ma tu zastosowanie twierdzenie, że barwy klubowe w samorządzie mają mniejsze znaczenie, a bardziej liczy się to, co dla lokalnej społeczności zrobił dany kandydat. Ale to nie jest wytłumaczenie, bo zasług samorządowcom PiS dla rozwoju regionu odbierać nie można.

Niewykluczone też, że PiS nie zawsze stawiało na właściwe nazwiska. A być może mieszkańcy miast regionu nie kupili najazdu marszałków, ministrów, wiceministrów czy tylko zwykłych posłów. Niewykluczone, że minister ściskający prawicę kandydata na burmistrza prowincjonalnego miasta to jednak widok mało przekonywający, zwłaszcza że nie obyło się bez wpadek, takich jak obiecanie remontu dworca w Radymnie, o którym wiadomo już przynajmniej od roku.

Być może więcej mieszkańców miast dostrzegło, że burmistrz miasta na peryferiach częściej niż w roli partnera występować będzie w funkcji petenta. Oczywiście wszystko to, to tylko domysły. Być może rzeczywistość bardziej skomplikowana jest niż można by to ująć w kilku słowach tego felietonu. Słuszność postawionych tu tez zweryfikuje najbliższa niedziela, wszak poseł Jarosław Kaczyński Przemyśl w ostatnich dniach odwiedził nie bez powodu.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 08.11.2018

Napisz to samo o wrogach Polski i Polaków  , czyli PO i jej   podnóżka PSL. Kto ci tak każe bredzić ? Towarzysze  ,   ? Na czyje polecenie    Pogrobowców  z Hitlerstanu czy  spedalonej Brukselki?  No smiało , towarzyszu , redaktorze

nr 12/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium