Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Upały
Takich upałów w maju nie pamiętali najstarsi górale. Co będzie w czerwcu i latem? Sahara, a może lato właśnie już mieliśmy? Dzisiejsze serwisy informacyjne (04.06. br.) podały bilans kolejnego długiego wypoczynku, trwającego od środowego popołudnia, poprzez święto Bożego Ciała i weekend. Niestety, jak co roku, policyjne raporty pełne są tragicznych danych.

Kilkadziesiąt śmiertelnych ofiar wypadków, prawie dwa tysiące kierowców prowadzących pojazdy na podwójnym gazie. Kary za prowadzenie po alkoholu są coraz wyższe. Policja dwoi się i troi w prewencyjnych działaniach. Po okresach wypoczynkowych policyjne kontrole są tak pewne, jak podatki, a i tak masa kierowców ryzykuje życie, zdrowie swoje i bliskich.

Ładna pogoda to setki motocyklistów, tych jadących zgodnie z przepisami i tych na ścigaczach, stwarzających zagrożenie – można rzec – z automatu. W niedzielne popołudnie byłem świadkiem, jak taki amator mocnych wrażeń na podwójnej ciągłej wyprzedzał ścigaczem ciąg samochodów. Ten młody człowiek może mówić o ogromnym szczęściu. Tym razem nikt nie wyjechał zza zakrętu.

Co gorsza na tylnym siedzeniu stalowego rumaka siedziała równie młoda lub młodsza od motocyklisty dziewczyna. Czyjeś dziecko, czyjaś córka. Zawsze w takich sytuacjach zastanawiam się, jak można narażać nie tylko siebie, ale i drugą osobę? Brawura, brak wyobraźni, głupota? Chyba wszystko razem.

Do pełnego, niestety mrocznego, obrazu długiego weekendu policja dodała pierwsze statystyki utonięć. Niestety również i tu przeważnie przyczyną jest nierozwaga człowieka. Najczęściej kąpiel po spożyciu alkoholu, w miejscach zakazanych, niedostosowanie swoich umiejętności pływackich do kąpieliska. W przypadku dzieci brak opiekuna. Co roku piszemy o tych zdarzeniach praktycznie to samo, ale nie ma wyjścia, skoro co roku popełniamy te same, tragiczne w skutkach błędy.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Kazik 83.24.67.223 09.06.2018

Ciągle alkohol nie został wycofany ze sprzedaży na stacjach paliw. Trudno się dziwić, że tak doskonale komponuje się z użyciem pojazdów mechanicznych, powiem więcej to rodzaj symbiozy. Walka z pijanymi kierowcami mieczem ze styropianu.

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium