Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Życie w praktyce
Każdy, kto ma jakikolwiek kontakt z edukacją w Polsce, zarówno tą podstawową, jak i wyższą, słyszy od dłuższego czasu, że jej podstawowym zadaniem jest kształcenie przyszłych pracowników. I ministerstwa, i różnorodni specjaliści przekonują, że młody człowiek już od samego początku procesu nauczania powinien być przygotowywany do wykonywania jakiegoś określonego zawodu, najlepiej w kluczowych dziedzinach narodowej gospodarki. Za tym idą konkretne rozwiązania ustawowe, które mają uczynić naukę w szkołach i uczelniach bardziej praktyczną.

Służą temu rozmaite standaryzacje i parametryzacje, za pomocą których odpowiedni urzędnicy mogą zmierzyć stopień dostosowania przyszłych absolwentów do wykonywania konkretnego zawodu.

Idea ta wydaje się słuszna i potrzebna, w końcu gospodarka potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, a sami młodzi ludzie powinni wziąć swój los w swoje ręce i odnaleźć się z łatwością na rynku pracy.

Jednak gdy słucham rozmaitych państwowych urzędników mówiących o edukacji, zastanawiam się, jakim cudem ludzkości udało się dożyć tak długo, bez parametrów i ministerialnych akredytacji. 

Szkoły i uniwersytety w całej Europie przez setki lat działały sobie samopas, zupełnie ślepe i głuche na ogólnonarodowe plany i strategie. Jakim cudem zatem mogli pojawiać się tu wynalazcy i odkrywcy popychający ludzkość do przodu – doprawdy pozostaje dla mnie tajemnicą.

Być może było tak dlatego, że przed epoką parametrów i standardów nauczyciele i naukowcy mieli świadomość, że życie nie składa się jedynie z praktycznych umiejętności. Są bowiem jeszcze relacje między ludźmi, bliskimi i dalszymi, jest jeszcze wiedza o mechanizmach społecznych, która pozwala nam podejmować istotne decyzje, jest światopogląd, który nadaje naszemu życiu jakiś sens. 
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Serbon 77.65.35.163 19.04.2015

Oferty pracy dla nauczycieli angielskiego  w Gdańsku!!

Witam)

W firmie Preply zawsze znajdzie się miejsce dla doświadczonych nauczycieli języka angielskiego w Gdańsku. Preply oferuje odpowiednie wynagrodzenie i swobodny grafik. Oferty pracy dla korepetytorów zostawiają sami uczniowie. Skontaktuj się z nimi, aby otrzymać więcej szczegółów. Aby odpowiedzieć na ofertę pracy dla nauczycieli języka angielskiego, musisz zarejestrować się u nas.

http://preply.com/pl/gdansk/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-angielskiego

Doradzam)

user
granit 31.183.70.114 23.06.2015

a jak wygladaja kwestie formalne?

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium