Życie Podkarpackie nr 33/2018 Życie Podkarpackie nr 33/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 231/2018, Niedziela 19 sierpnia 2018 r., Bolsława i Juliana
Opublikowano
Przemyśl
Dwa wydarzenia
W ubiegłym tygodniu przykuły moją uwagę dwa wydarzenia. Pierwsze to wywiad generała Romana Polki, dowódcy, między innymi, prestiżowej wojskowej formacji specjalnej Grom. Generał Polko, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, skrytykował sposób potraktowania członków Biura Bezpieczeństwa Narodowego przez kręgi zbliżone do MON i rządu.
Dwóch wojskowych doradców prezydenta Andrzeja Dudy odsądzono od czci i wiary, ponieważ należeli do PZPR. Ponadto jeden z nich pobierał nauki w Moskwie. Pominięto natomiast ich wzorową służbę w wolnej Polsce i udział w misjach wojskowych. Obaj ryzykowali zdrowie i życie. W rozmowie jednak nie to było najważniejsze, że obaj żołnierze mieli mniej chlubne karty w życiorysie. Generał Polko przypomniał prostą i podstawową zasadę obowiązującą w każdym wojsku. Żołnierz nie może mieć kilku dowódców jednocześnie. W armii obowiązuje ścisła hierarchia. Gdy jej nie ma, jest chaos decyzyjny, który może mieć fatalne konsekwencje. Wie o tym każdy żołnierz – od szeregowego po marszałka. 

Według generała Polki licytowanie się na zasadzie: ja jestem od ministra Macierewicza, a ja od prezydenta Dudy nic dobrego polskiej armii nie wróży. I ja, jako prosty artylerzysta, z opinią generała się zgadzam.

Drugie wydarzenie dotyczy odwołania przez ministra Zbigniewa Ziobrę dwóch prezesów sądów rejonowych w Przeworsku i Lubaczowie. Minister uczynił to przed upływem kadencji sprawowania funkcji obu prezesów. Nie podał powodu odwołania. Nasuwa się pytanie: kogo bardziej będą się obawiać nowo mianowani strażnicy prawa: suwerena, dla którego są powołani, czy ministra tego, przyszłego i wszystkich następnych rządów? Sędziowie to elita  więc może nikogo nie będą się obawiać?   

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz. 83.31.66.168 11.10.2017

Wystarczy wpisać  nazwiska sędziów w google .

A odnośnie ważności generałów to już nie ma znaczenia.

Skoro z punktu widzenia wojskowego praktycznie nie ma już armii to do czego potrzebni są generałowie nawet ci najbardziej zasłużeni.

Gdyby istniała armia takia rzecz była by nie do pomyślenia.A tak

wystarczy podpuścic ich na siebie i stanąć z boku a będzie ciekawie.

user
hasler 157.25.108.96 11.10.2017

PISoBOLSZWEWICKIE miernoty żrą się i wykańczają , czyżby koryto zbyt małe ?

user
x 81.161.203.154 11.10.2017

Panie Wilgucki proszę poczytać jakie wyroki były wydawane przez tych sędziów wówczas nie będzie pan pisał głupoty!

user
as 91.193.208.124 15.10.2017

Panie redaktorze,  a co ma generał do   sędziego  / kasty wybranej / ?  Doszukuje się pan  na siłę porównań, które  nie mają z sobą żadnego związku .

nr 33/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium