Życie Podkarpackie nr 33/2018 Życie Podkarpackie nr 33/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 229/2018, Piątek 17 sierpnia 2018 r., Jacka i Mirona
Opublikowano
Głowy Lenina
Obyś żył w ciekawych czasach. Nie ma zgody co do tego, czy to porzekadło, czy klątwa. W sieci natrafiłem też na spór co do tego, czy to chińskie, czy nie. Pytanie zasadnicze: a co dzisiaj nie jest chińskie? Niezależnie od tego, jakie jest pochodzenie i przeznaczenie tej mądrości, nagle znów stała się ona aktualna. Ostatnimi laty nic się nie działo. Wiało nudą. Od czasu do czasu ktoś ważny kupił za drogi zegarek i była to sensacja na miarę afery Watergate. A poza tym – nic ciekawego.

Występował co prawda pewien dysonans polegający na tym, że z jednej strony powstawały nowe drogi, mosty, stadiony i piękniały polskie miasta, ale jednocześnie kraj nasz popadał w ruinę. Trudno to zrozumieć, ale trzeba próbować. Nastały więc ciekawe czasy. Codziennie coś się dzieje i na brak wrażeń nie można narzekać. Okazuje się, że w ciekawych czasach można żyć wielokrotnie. Dawno, dawno temu, za komuny, był sobie Wojewódzki Kombinat Prasowy. A w nim dyrektor i jego gabinet. Znalazłem się tam, pchnięty wiatrem historii. Ktoś próbował mi tłumaczyć moją sytuację z pozycji jedynie słusznej, przewodniej siły narodu. Wszedłem tam i doznałem szoku. Gospodarz kolekcjonował głowy. Lenina. Włodzimierz Iljicz w brązie, gipsie, żelazie, mosiądzu, miedzi, w bursztynie i kamieniu. Same głowy, z popiersiem i wersja spacerowa z Poronina. Lenin spoglądał na mnie z biurka, szafy, cokołu, z kąta i z klapy marynarki dyrektora. Powinien to zobaczyć Kuba Sienkiewicz, zanim zaśpiewał swój song o głowach Lenina znad pianina. Przestałby śpiewać. Dowiedziałem się, że w Baku pewien student znalazł w korcu maku zmutowane ziarno.

Pod potężnym mikroskopem wyrzeźbił w nim głowę wodza rewolucji. Szacun. Wyszedłem z tego gabinetu lekko wstrząśnięty, ale nie zmieszany. Próba przeciągnięcia mnie na jedynie słuszną stronę zakończyła się fiaskiem, ale wizytę tę zapamiętałem jako ciekawe doświadczenie. Należy dodać, że posiadacz tego unikalnego zbioru był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Obecnie, z uwagi na brak ZSRR, Lenin poszedł w odstawkę. Tradycja jednak nie ginie. Bogata kolekcja gadżetów z ulubionym prezydentem powstaje w Rosji. Imbryk z popiersiem Putina, pierścionek ze stylizowaną czaszką czy kałamarz, w którym atrament czerpie się wprost z głowy prezydenta – to tylko niektóre okazy. Pościel, skarpety, zeszyty szkolne czy koszulki i wreszcie hit – złota obudowa do IPhona z 24-karatowego kruszcu. Wszystko z Władimirem Władimirowiczem. Kult jednostki to zjawisko stare jak świat. A że ciekawe czasy generują wiele wyrazistych postaci, artyści wszelakiej maści mają szerokie pole do popisu. Zarówno w kraju, jak i za granicą. Obyś żył w ciekawych czasach.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 09.10.2017

"Lenin  wiecznie  żywy"  , było kiedyś takie hasło. Czy  na pewno   trzeba  mówić tylko  w czasie przeszłym?

nr 33/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium