Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca
Przyjazd prezydenta USA Donalda Trumpa przypomniał mi scenę języka polskiego z Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W zwariowanej powieści nauczyciel języka polskiego próbował wytłumaczyć rozwydrzonym uczniakom, dlaczego Juliusz Słowacki wielkim poetą był. Dwoił się i troił. Wszystko na nic.

Dopiero, gdy szkolny prymus Pylaszczkiewicz zaczął recytować jeden z poematów Słowackiego, wielkość poezji romantycznej powaliła wszystkich na kolana.

Ktoś, kto przygotował dla prezydenta Trumpa przemówienie, wiedział doskonale, jaką strunę potrącić. Podkreślenie naszego patriotyzmu, heroizmu, umiłowania wolności, tradycyjnych wartości, religijności oraz symboliczne odwołanie się do powstania warszawskiego było strzałem w dziesiątkę.

Reakcja uczestników spotkania z prezydentem potwierdziła trafność wyboru. Na tym podobieństwa z genialną poezją romantyczną się kończą. Konkretów w przemówieniu było mało. 

Najważniejsze to zapewnienie o wzajemnej współpracy polsko-amerykańskiej i jednoznaczne upomnienie Rosji za destabilizowanie sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Na drugi dzień po wizycie w Niemczech prezydent Trump w sprawie Rosji złagodził swoje stanowisko. Dał tym samym argument krytykom, zarzucającym mu mówienie w różnych sytuacjach różnych rzeczy. Na zasadzie: każdemu to, co chce usłyszeć.

Wizyta prezydenta największego światowego mocarstwa w Polsce zawsze miała i ma bezdyskusyjne znaczenie. Mniejsza więc o to, co powiedział Donald Trump. Mniejsza, w jakiej kreacji wystąpiła pierwsza dama Ameryki. Ważne, jakie konkretne korzyści dla Polski przyniesie wizyta prezydenckiej pary.    
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
soia 94.40.75.201 12.07.2017

YOUTUBE.COM - D.O.A. - FUCKED OF DONALD

user
alf 94.40.33.224 13.07.2017

Najważniejsze by mówić to co sluchajacy chce usłyszeć

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium