Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Wielcy odchodzą
Zza oceanu dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł Zbigniew Brzeziński. Człowiek wybitny i wyjątkowy, który odcisnął trwały ślad w naszej historii. Dyplomata i politolog, jeden z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA, a jednocześnie Polak z krwi i kości, nigdy nie zapominający o swych korzeniach . Dla Przemyśla to szczególna strata. Choć profesor Brzeziński urodził się w Warszawie, a z Polski wyjechał do USA jako dziecko, z Przemyślem łączyła Go szczególna więź, o czym nigdy nie zapominał.

Tutaj uczęszczał do szkoły powszechnej, pozostając pod opieką babci – Zofii Brzezińskiej. Idąc, czy jadąc ulicą Sienkiewicza, warto spojrzeć na budynek Szkoły Podstawowej nr 1. To tam pobierał pierwsze nauki przyszły geostrateg i mistrz dyplomacji przez duże D. Nr 5 przy tej ulicy to dom rodzinny Brzezińskich. Dziadek – Kazimierz Brzeziński był znanym w Przemyślu sędzią i społecznikiem. Ojciec – Tadeusz Brzeziński był dyplomatą, więc kiedy Zbigniew wyjechał z Przemyśla do Warszawy, po dalsze nauki, krótko potem trafił do Kanady. Ojciec został konsulem generalnym w Montrealu, a syn zaczął studiować nauki polityczne i ekonomię, by potem obronić doktorat na Harvardzie, gdzie został wykładowcą. Został profesorem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, ale już zaangażowany był w politykę. Szybko dostrzeżono Jego talent, doradzał więc Johnowi Kennedy’emu i Lyndonowi Johnsonowi.

I wreszcie został doradcą Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. To najbardziej znany okres aktywności Zbigniewa Brzezińskiego na styku polityki i dyplomacji. My zapamiętamy zimę 1980, kiedy Polska zagrożona była interwencją ZSRR. Wtedy to zdecydowana postawa Brzezińskiego miała decydujący wpływ na rozwiązanie kryzysu polskiego i zapobiegła inwazji radzieckiej na Polskę.Profesor mocno wspierał przyjęcie Polski do NATO, często wypowiadał się i udzielał rad w sprawach polskiej polityki wewnętrznej. Do Przemyśla wracał kilka razy. Powiedział kiedyś: „Przemyśl to jest właśnie mój punkt zaczepienia z polskością i Polską”. Jest więc Honorowym Obywatelem naszego miasta i fundatorem prestiżowej nagrody nadawanej uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, za szczególne osiągnięcia.
Komentarze po odejściu Zbigniewa Brzezińskiego potwierdzają jedną prostą prawdę. Jak trudno poradzić sobie ze słowami i tak je dobrać, by określić człowieka, bądź co bądź – niepospolitego. „Odszedł mędrzec, który uprawiał ogród dyplomacji”, „świat stracił wielkiego człowieka”, „to postać pomnikowa” – to tylko niektóre określenia i tytuły. Córka Mika napisała: „(...) Odszedł mój ojciec. Dla przyjaciół był Zbigiem, dla wnuków Wodzem, a dla żony nieustająca miłością życia. Dla mnie był po prostu najbardziej inspirującym, kochającym i oddanym ojcem (…) Kocham cię, Tato”. To najlepiej świadczy o Zbigniewie Brzezińskim jako człowieku nienamalowanym przez media i propagandę, ale opisanym przez własne życie.
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Obywatel 178.235.43.24 03.06.2017

A pisiory i tak mają swoje zdanie o tym Wybitnym Człowieku

http://memnews.pl/img/28507/blaszczak-w-skandaliczny-sposob-o-brzezinskim/

user
hasler 157.25.108.96 03.06.2017

PISoBOLSZEWICKIE miernoty bardzo uwierają w dupska wszelakie nazwiska spoza PZPR.

user
wp 195.116.41.6 14:04:40 05-06-2017

Połowa platformy pochodzi z PZPR ,więc nie uprawiaj prymitywnej propagandy.Co do zmarłego Brzezińskiego to był doradcą jednego z najgorszych prezydentów USA.To chyba o czymś świadczy.

user
ruy 5.173.229.149 04.06.2017

Jak się poczyta jego doktrynę , hmmmm ??????????

user
mk 91.193.208.124 08.06.2017

Przecież on wcale nie krył ,że jest sympatykiem    światowej masonerii  i  światowego  - co za tym idzie  tzw"rządu".  

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium