Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Siemandero
Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, zmienia się mowa ludzka. Przybywa nam nowych słów i język nasz sukcesywnie się rozrasta. W awangardzie wszelakich przemian zawsze poczesne miejsce zajmowała młodzież. Ze zrozumiałych sobie względów tworzy własny język. Trzeba to wszystko jakoś ogarnąć. Państwowe Wydawnictwo Naukowe jako szacowna, ale czujna instytucja, chcąc mieć na to wszystko zajawkę, zorganizowało plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Po raz pierwszy do zawodów stanęły najpopularniejsze zwroty slangu młodzieżowego. Znamy już zwycięzcę. The winner iiiiiiiis….Sztos!
Aby dziadkowie i babcie mogli zrozumieć swoje wnuki i w ogóle czaić bazę, winni się zapoznać z wynikami tego rankingu, bo inaczej nie pojmą, o czym mowa. Jak ci młody westchnie: „szlugi, panga i melo” – to uważaj, bo mówi o papierosach, pieniądzach  i imprezie. Więc ty mu na to: „kappa”, co znaczy – żart. Czasy są trudne i trzeba kumać czaczę, bo inaczej będziesz nieogar. Zwycięzca – „sztos” – to szczęście, coś dobrego. Słowo to, z początków XX wieku, żyło sobie spokojnie w żargonie graczy i przestępców, ale zostało zapomniane. Teraz przeżywa renesans. Na drugim miejscu znalazła się rodzina wyrazów utworzona od czasownika ogarnąć. „Ogarnąć” – to dać sobie radę, potrafić. Łatwo więc się domyślić, co znaczy ogar czy nieogar. Brązowy medal ex aequo zdobyli: „beka”, „masakra”, „masakryczny”  i powitanie: „Gitara siema”. Dalsze miejsca, poza skrzynią, zajęli: „yolo”, „lol”, „przypał”, „rak”, „kappa”, „hajs”, „props”. Znawcy językowi próbują to jakoś rozkminiać. O ile „sztos” zapożyczono z niemieckiego i oznaczał najpierw szczęśliwe uderzenie w bilardzie, to „yolo” to skrót z angielskiego. You Only Live Once. Żyje się tylko raz. Proste.
Interesujący jest skrót „RIGCZ”. Oznacza rozum i godność człowieka. Często używany ironicznie, ale także jako istotna wartość. Fraza ta pojawiła się po raz pierwszy w apelu obrońców religii, kopiowanym w dyskusjach internetowych jako tzw. pasta. Język ten bywa gramatycznie wielofunkcyjny. Beka i lol, najpierw rzeczowniki, z czasem zaczęły występować jako przymiotniki, przysłówki, wykrzykniki, a nawet zastępniki czasowników. Tak to wygląda, kiedy jest kupa śmiechu i wielkie pośmiewisko i trzeba to ogarnąć z każdej strony. Jak wynika z badań uczonych w mowie i piśmie, zakres tematyczny słownictwa młodzieży polskiej obejmuje głównie wspólne spędzanie czasu, gry komputerowe, alkohol, uczucia i seks. Dawniejszą imprezę zastąpił melanż (melo), staromodną forsę czy kasę – hajs. Lewak i AKAP to już polityka. Ciekawe, że słowo „trump”, pisane małą literą, oznacza „coś nieoczekiwanego”. Jeśli więc ktoś usłyszy: „ej, nie fikaj, bo przyjdę do was na dzielnie, z moimi ziomalami i zrobimy wam bitwę pod grunwaldem”, to należy szybko  wejść  na  www.miejski.pl,  by to rozkminić, bo inaczej będzie kicha. Siemandero!
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium