Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Region, Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk
Rżną na potęgę
W dzisiejszych (3.03. b.r.) serwisach informacyjnych zszokowała mnie relacja z Łeby, ukazująca wycięte cztery hektary wydmowych sosen. Rosły na prywatnym terenie, więc hulaj piła, piekła nie ma. Jak wiadomo, tereny nadmorskie błyskawicznie zyskują na wartości, gdy zamiast nikomu niepotrzebnego piachu i drzew przeradzają się w aluminiowo- szklane bungalowy ze sztucznymi palmami.
Ceny w tych przybytkach z pewnością skalkulowane są na kieszeń suwerena. Zastanawia mnie, czy minister Szyszko (PiS) przewidział takie właśnie sytuacje? Pośpiech, w jakim była przyjmowana ustawa, zezwalająca na wycinkę drzew na terenach prywatnych oraz błyskawiczny podpis prezydenta na pewno nie służyły spokojnemu namysłowi. A można było ustrzec się przed wpadkami. Ustawa była potrzebna. Chwaliłem jej przyjęcie. Znosiła wiele absurdów biurokratycznych, utrudniających życie przeciętnemu obywatelowi, który na swojej działce często nie mógł palcem kiwnąć bez zgody urzędnika.

Po raz kolejny okazało się jednak, że pośpiech jest bardzo złym doradcą. Stare porzekadło głosi: Polak potrafi. Szczególnie potrafi wykorzystać każdą lukę w wadliwie funkcjonującym prawie. Skoro nie jest zabronione, to wolno. Ruszyły więc w ruch piły bez opamiętania. Problem masowej wycinki drzew ominął nasz region. Na szczęście. Pisaliśmy o tym w minionym wydaniu ŻP. Obawiam się, że to raczej efekt braku zadrzewionych atrakcyjnych terenów inwestycyjnych (może na razie niewypatrzonych!?) niż poczucia odpowiedzialności obywatelskiej za przyrodę i ekosystem Podkarapcia. 

7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zbyszek 217.96.186.152 11.03.2017

Szanowny panie Redaktorze, muszę zabrać głos w tej sprawie i wyjaśnić, że sprawa o której pan pisze nie dotyczy ustawy o ochronie przyrody, lecz ustawy o lasach. Według tej drugiej nie można usnąć drzewostanu, jeżeli jest lasem bez odpowiednich zezwoleń wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. 4 ha terenu zadrzewionego to już nie zadrzewienie, a las. Ustawa o lasach dokładnie to wyjaśnia. Można jedynie ubolewać nad tym, że nie wyjaśniono obywatelom tego kraju, że ulga w wycince drzew nie dotyczy lasów, drzew rosnących na terenach parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu (jeżeli prawo nie zezwala na usunięcie drzew na tych terenach, nie wszędzie obowiązują takie zakazu) oraz drzew objętych ochroną (pomniki przyrody, rezerwaty itp.).  Tu rzeczywiście popełniono błąd. 

user
soia 94.40.75.201 11.03.2017

''Wyrąbać lasy kazał

Minister zagłady środowiska''

 

DEZERTER - NIERZĄD W RZĄDZIE - TEKSTOWO.PL

user
soia 94.40.75.201 19:29:10 11-03-2017

THE PROHPECY/PROROCTWO - SOWN THE SEED

 

''Gdy relacja pomiędzy Gają i jej dziećmi zamienia się od strachu

przed prawami Natury, do chęci kontrolowania każdego dzikiego

odruchu. Gdy żądza pieniędzy zapala silnik piły motorowej

i wycina nasze płuca. Gdy armia cichych zabójców, ukrytych w rurach wydechowych otacza nas i dusi. Gdy zatruta woda, będąca niegdyś symbolem oczyszczenia, zmywa nasze sumienia. Gdy cud życia nie jest już postrzegany jako cud. Gdy coraz więcej ogniw wypada z naturalnego cyklu narodzin i śmierci. Gdy ludzkie gardło połyka rozkładające się zwłoki zwierzęcia, bezczeszczące jego duszę. Gdy grube pocące się cielsko jest okryte zdartą skórą, ociekającą krwią i utraconą godnością. Gdy umysły są więzione w strzykawce wypompowującej życie. Gdy biała ręka odbiera kulturę autochtonom i zamyka bramę do ich wolności. Gdy usta są w kolorze dolara wysysają resztki witalności z biednych. Gdy ludzie są zmuszeni do poddania się i porzucenia kontraataku. Gdy rewolucja wydaje się oddalać każdego dnia.

PROROCTWO MUSI BYĆ WYPEŁNIONE

user
soia 94.40.75.201 11.03.2017

A tak sumie jestem ciekaw, co na to niejaki Adam D, że tak nieładnie i po barbarzyńsku potraktowali Jego ukochane lasy pomorza ?!?

 

BEHEMOTH - LASY POMORZA - TEKSTOWO.PL

user
soia 94.40.75.201 18:49:36 11-03-2017

Ok! Nergal Nergalem, jednkowoż jestem ciekaw, jak na to wszystko zaregował by niejaki Karol W znany też pod ksywką Jan Paweł II. Niewykluczone, iż zbeształ by srogo tych piso - karakanów oraz innych dewiantów z łoża Lucyfera, którzy niszczą to co Dobre i zielone, ten wielki, niesamowity i wspaniały dom roślin i zwierząt. Ale na szcęście w spadku pozostały nam nauki, porady i przesłanie wypowiedziane przez Lolka dla naszego i przyszłych pokoleń.

 

''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem - Stwórcą'' - JAN PAWEŁ II

 

 

 

 

 

 


 

user
soia 94.40.75.201 11.03.2017

"Problem masowej wicinki ominął nasz region''

 

No nie tak do końca, gdyż ''parę'' drzew jednak padło, tak w samym Przemyślu jak i jego okolicach, a biorąc pod uwagę cały region, to trudno powiedzieć na dzień dzisiejszy ile zostało eksterminowanych pod wpływem tej chorej i nieprzemyślanej ustawy ?!?

 

TUBYLODRZEWO.PL

user
soia 94.40.75.201 11.03.2017

KRAKÓW. KOBIETA POBITA PRZEZ MĘŻCZYZN WYCINAJĄCYCH DRZEWA - ECHASPOLECZNE.PL

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium