Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Region
Szajka nie znała granic
Od kilku lat media w całej Polsce, ale także w Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii, Węgrzech informowały o oszustach naciągających starszych ludzi metodą na wnuczka. Oszuści wykorzystywali miłość starszych osób do wnuków i sprytnie potrafili wyłudzić czasem znaczne kwoty. W tych dniach policja zatrzymała pomysłodawcę całego procederu. I cóż się okazało.
Jest nim nasz rodak, 49-letni Arkadiusz Ł., pseudonim Hoss. To pierwsze, ale nie ostatnie zdziwienie. Osobiście wyłudził od starszych osób około 1,5 miliona złotych. To drugie zdziwienie. A trzecie: metoda na wnuczka okazała się ponadnarodowa. Oszuści w bardzo podobny sposób działali w wielu krajach. Co gorsza skutecznie. Zaskakuje rozmach metody, skala. Szajka nie tylko nie znała granic. Działała zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w małych miejscowościach. Miała perfekcyjnie rozpoznany teren działania. W grę wchodziły milionowe kwoty w euro. Polska policja zatrzymała dotychczas 22 osoby.

I jak zapowiada, na tym nie koniec. Oszustom grozi do dziesięciu lat więzienia. Jak się jednak okazuje, wysokość kary nadal nie odstrasza.

Gdy metoda na wnuczka stała się nazbyt oczywista, zaczęły się pojawiać jej mutacje. W Życiu Podkarpackim wielokrotnie informowaliśmy o metodzie na hydraulika, konserwatora urządzeń gazowych, elektrycznych. Pomysłowość oszustów jest niewyczerpana. Dlatego osoby starsze nadal muszą mieć się na baczności. Szczególnie odbierając telefony od dziwnych ludzi, proponujących dziwne usługi. Najlepiej nie prowadzić rozmów z osobami, których nie znamy.  

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania