Życie Podkarpackie nr 16/2017 Życie Podkarpackie nr 16/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2017, Wtorek 25 kwietnia 2017 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Kampanijny „cyrk”
Na chwilę powrócę do wyborów prezydenckich w Ameryce. Chyba większość z nas – mniej lub bardziej, – ale jednak – interesowała się bardzo ostrym starciem między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem. Z dużym zdziwieniem przyjmowaliśmy brutalną, wręcz chamską wymianę ciosów, które z jednej strony zadawała doświadczona, wydawać by się mogło subtelna demokratka, a z drugiej i szanowany, jeden z najbogatszych ludzi w Ameryce republikanin.

Jak to możliwe, aby kulturalne osoby na potrzeby kampanii zmieniały się w kogoś zgoła innego? Chciałoby się zapytać, skąd my to znamy? Trump obiecał Clinton po ewentualnym zwycięstwie, że wsadzi ją do więzienia. Była to jedna z łagodniejszych obietnic. I nagle po zwycięstwie miliardera czytam jego wywiad udzielony dziennikarzom The New York Timsa i szczęka mi opadła. Na pytanie dotyczące niedawnej konkurentki Trump odpowiada: „Zrozumcie, ja chcę iść naprzód, nie chcę iść wstecz. Ja nie chcę skrzywdzić Clintonów. Naprawdę nie chcę. Ona wiele przeszła. Mówi się, że to były najpaskudniejsze wybory wstępne i najpaskudniejsza kampania. Wyobrażam sobie, że to podbiło wam nakład. Kraj musi iść do przodu (...)”.

W jednej krótkiej wypowiedzi mamy istotę amerykańskiej demokracji. Gdy kończy się kampanijny „cyrk”, na plan pierwszy powracają sprawy zasadnicze, a więc pęknięcie społeczeństwa amerykańskiego, kondycja instytucji demokratycznych i stan rodzimej gospodarki. I chociaż mówi to człowiek, wywołujący w kampanii skrajne emocje, jakoś mu wierzę. Chyba jednak nadal mamy czego się uczyć od Ameryki.  

     

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy kultywowałeś w tym roku tradycję śmigusa-dyngusa?
  • Tak, wykorzystując każdą okazję, by kogoś oblać
  • Symbolicznie, oblewaliśmy się tylko w domu z rodziną
  • W tym roku jakoś nie było okazji, nadrobię w kolejnym
  • Nie uznaję tego zwyczaju
nr 16/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium