Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
50 twarzy Babuni
Kilka dni temu nasze media przyniosły bardzo ciekawą informację o kontroli jakości produktów żywnościowych, jaką przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Postanowiła ona zbadać, na ile nazwa i opis towaru dostępnego w sklepie zgadzają się z jego autentyczną zawartością. Wnioski kontroli dają do myślenia: aż w połowie przypadków wykryto znaczące rozbieżności między składem rzeczywistym a deklarowanym. Większość owych artykułów spożywczych reklamowana jest jako produkty „naturalne” czy „domowe”, co samo w sobie jest zabawnym paradoksem (jeśli coś jest produkowane, to nie może być naturalne), chociaż ich skład (a przynajmniej 30 proc. z nich), przypomina raczej efekt działania laboratorium wojskowego niż jedzonko przygotowywane w domu, według tradycyjnej receptury.

„Nalewka Babuni” święciła swego czasu prawdziwe tryumfy (porównywalne chyba tylko z wiśniami w likierze naszej rodzimej Pomony) i pito ją w sporych ilościach podczas rozlicznych, wielopokoleniowych imprez rodzinnych. Jej nazwa jednak wynikała z tego, że napój ten adresowany był rzeczywiście do nieco starszych klientek, zarówno ze względu na likierowy smak, jak i dość niską cenę, mieszczącą się w emerytalnym babcinym budżecie. I chyba właśnie popularność tej nalewki zapragnęli zdyskontować później przeróżni producenci żywności, nadając to miano wszystkiemu, co się da zjeść.

Po raz kolejny mamy okazję się przekonać, że tak naprawdę dla konsumenta o wiele ważniejsze są nazwa i wizerunek towaru niż jego autentyczna jakość, dlatego dziś na rynku pracy coraz bardziej poszukiwani są wytwórcy słów niż wytwórcy kiełbas, co powinno mnie właściwie jako humanistę cieszyć. I tylko o babunię się martwię, bo na tych wszystkich E 451, E 374, E 302, E 356, na tych skrobiach modyfikowanych i hydrolizatach białkowych długo nie pociągnie...

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium