Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Koń, jaki jest…
W „Rzeczpospolitej” niedawno ukazała się informacja o tym, że posłowie (z różnych partii) będą pracować nad uchwałą wyrażającą wdzięczność państwa polskiego wobec koni i roli, jaką odegrały w historii gospodarczej i politycznej naszego kraju. W uzasadnieniu projektu (zgłoszonego przez organizacje pozarządowe, a wspieranego przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt), przeczytać można o „pomocy i oddaniu”, jakie w trakcie wielu wydarzeń historycznych okazywały Polakom konie, a także znaleźć można sugestię, że koń powinien dołączyć do „panteonu polskich symboli”, podobnie jak orzeł i… bocian. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to w pierwszej chwili jak żart, a jednak sprawa jest całkiem prawdziwa i w gruncie rzeczy poważna.
Gdy już przestał mnie bawić patos użytych w tekście określeń, zacząłem się zastanawiać nad ideą owego pomysłu i ona już taka śmieszna nie jest. Pomysłodawcom idzie bowiem o prawną ochronę tego zwierzęcia, tak by nie mogło ono być traktowane jedynie jako siła robocza albo materiał na mięso (to, nawiasem mówiąc, bardzo znamienne, że Polacy co prawda koniny nie jedzą, ale chętnie wysyłają do zagranicznych rzeźni stare, wierne, lecz niemające już sił do pracy Siwki).

Niektórzy komentatorzy kpią, że takie same uchwały sejmowe powinny dostać świnie, krowy i inne zwierzęta, towarzyszące nam w życiu od wieków. A ja myślę, że właściwie czemu nie, przecież zwierzęta domowe w naszym kraju tak długo i intensywnie były wykorzystywane, że teraz należy im się jakaś forma ochrony. Jeśli przekona się społeczeństwo do szacunku dla psów, kotów czy koni, to potem być może zacznie ono szanować i inne stworzenia (a kto wie, może także innych ludzi).


I myślę też, że ów projekt uchwały o koniach jest chyba najlepszym, co mogą zrobić dziś posłowie. Bo gdy zabierają głos w sprawach, na których się nie znają, gdy próbują ustawić nam życie według własnych ideologii i pomysłów, gdy chcą zakazać decydować kobietom o swoim życiu, gdy chcą narzucić ludziom nawet to, kiedy mają chodzić do sklepu – to naprawdę uchwała o koniach wydaje się przejawem prawdziwego oświecenia.
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Catwoman 185.18.134.24 13.10.2016

Bandy UPA zabiły tysiące Polaków, Żydów, Ormian, Romów i Rosjan.


Może napiszesz  felieton o wojnie Ukraińsko- Żydowskiej/Ukraińsko-Armeńskiej/2Ukraińsko-Polskiej?


Wasza alternatywana wersja historii jest wytworem chorej wyobraźni.

user
Ozzman 94.40.75.11 14.10.2016
Drogi kolego, masz oczywiście 100% racji, gdyż jak człek zacznie szanować wszystkie żywe istoty to w ten czas sam będzie szanował swego bliźniego i nie robił mu krzywdy, a jak tego nie zrobi to...może jeden cytat w temacie:

''Dopóki człowiek nie obejmie współczuciem wszystkich żywych stworzeń, dopóty on sam nie będzie mógł żyć w pokoju'' - Dr ALBERT SCHWEITZER
user
Catwoman 185.18.134.24 18:28:18 14-10-2016

Jedź nauczać do Banderolandu.


Stawiają pomniki ludobójcom. Jedzą mięso!


Kocur pojechał do Anglii. Wraca na święta. user
Ozzman 94.40.75.11 14.10.2016

Myślę też, że oprócz zaprzestania spożywania szczątków bestialsko zamęczonych i pomordowanych isto WCIELONYCH...


YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENU


..ludzie powinni również odrzucić wszelkie psycho -patologiczne używki z alkoholem na czele, tu odpowiedni cytat;


''Wszyscy ludzie, którzy żywią się mięsem i krwią oraz podniecają się mocnymi trunkami mają rozpaloną i przeżółconą krew, jaka ich czyni na tysięczne sposoby wściekłymi, lecz najpotworniejszym szaleństwem tychże jest szał przelewania krwi swych bliźnich'' - WOLTERuser
Catwoman 185.18.134.24 20:45:06 14-10-2016

święte słowa!


Upowcy  piją  za dużo wódki. Dlatego są tacy agresywni.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium