Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Sezon grzewczy czas zacząć!
Z takiego tytułu cieszą się głównie sprzedawcy ciepła. Mniej ci, którzy główkują, jak najmniejszym kosztem się ogrzać. Już widzę gęste dymy nad Przemyślem, Jarosławiem i innymi miejscowościami naszego regionu. Jak co roku, widzę również tytuły w lokalnych mediach: Zabójczy smog nad miastem! Albo: Sami się trujemy! Jeszcze jeden: Znowu zbrakło wyobraźni!

Niestety co roku borykamy się z tym samym problemem: spalania w piecach, kuchniach, przydomowych kotłowniach śmieci. Na nic ekologiczne akcje, od lat prowadzone lekcje w szkołach. Przychodzi chłód, zaczynamy palić czym popadnie. Wyobraźnia naszych lokalnych trucicieli nie jest niczym skrępowana. A to znoszone buty, spodnie, kurtki, działkowe gumaki, opakowania po zakupach i najgorsze świństwo: plastikowe butelki. Toksyczne związki, które są efektem spalania takich specyfików, 

trują nie tylko wszystkich mieszkańców dookoła, ale przede wszystkim samego palacza. Cóż nam jednak po takiej sprawiedliwości. Nie wiem, po co o tym piszę, bo – po prawdzie – nie wierzę w skuteczność jakichkolwiek akcji pouczających. Dopóki systemowo nie rozwiążemy sposobu ogrzewania, na przykład wiekowych kamienic, starych kwartałów miast, trujący smog będzie się tworzył nad naszymi głowami. I czy tego chcemy, czy nie, będziemy wdychać chorobotwórcze świństwa.
Cieszy proekologiczna akcja odbierania szkodliwych odpadów z gospodarstw wiejskich. Być może znaczna ich część wyląduje w sortowniach, nie w okolicznych rowach i lasach.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
hasler 157.25.108.96 29.09.2016

Tak, sąsiedzi ekologicznymi bandytami.


Może DOJNA ZMIANA i jakiś MISIEWICZ zajmie się tematem ?

user
p-k 185.18.135.126 20:51:49 30-09-2016

Twoi POjebańcy dłużej rządzili i co zrobili w tym temacie?

user
arturro 77.254.240.47 14:47:07 05-11-2016

@p-k: przyjęli ustawę dającą samorządom możliwość zakazywania palenia w piecach i kotłach węglowych. W kotłach na olej czy gaz nie spalisz śmieci. Nasz prezydent zapowiedział, że nie skorzysta z jej dobrodziejstw, tak więc jesteśmy w potrzasku.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium