Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Ciężkie życie ucznia
Pod takim tytułem drukujemy w aktualnym wydaniu Życia Podkarpackiego tekst poświęcony zawartości uczniowskich tornistrów. Z dokładnością szwajcarskiego zegarka co roku o tej samej porze pojawia się ten sam temat. Jak się okazuje, łatwiej przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę reformę oświaty niż rozwiązać błahy z pozoru problem. Dzieci od najniższych klas targają masę książek, zeszytów, ćwiczeń, przyborów.

Na szczęście większość maluchów korzysta z transportu rodziców lub gimbusów, a lekcje przeważnie ma w jednej klasie. Uczniowie klas wyższych muszą jednak taszczyć swój uczniowski garb. A problem jest, i to niemały. – Tak duży ciężar na plecach dziecka może powodować liczne dolegliwości. W głównej mierze obarczony jest cały aparat ruchu. Źle wyważony ciężar plecaka powoduje wręcz patologiczne ustawienie kręgosłupa, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania skoliozy, koślawienia nóg czy płaskostopia. U dzieci obserwujemy również inne dolegliwości: bóle mięśniowo-powięziowe spowodowane nadmiernym napięciem mięśni, to w konsekwencji daje bóle głowy, problemy z koncentracją, złe samopoczucie, co może wiązać się z problemami z nauką – wyjaśnia w dzisiejszym wydaniu ŻP fizjoterapeuta Piotr Baj z Centrum Medycyny Dziecięcej w Przeworsku.

Skoro już mowa o uczniach i szkole. W przyszłym roku wrócimy do przeszłości. Osiem klas plus czteroletnie licea. Ministerstwo oświaty zapewnia, że likwidacja gimnazjów nastąpi bezboleśnie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Oby tak było, bo może wtedy znajdzie się czas na rozwiązanie problemu ciężkich tornistrów. 

fot. zbiory własne
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Ozzman 94.40.75.19 27.09.2016

No  faktycznie sprawa, jak wynika z powyższego opisu, jest poważna, jednakowoż na każdego diabła znajdzie się jakieś kropidło, i również tak samo jest i w tym wypadku. A rozwiązanie problemu, jak się wydaje, jest banalnie proste. No bo mamy w naszym mieście, aż trzy mosty plus dodatkowo kładka pieszo rowerowa Anioła Stróża (mam nadzieję, że tak właśnie zostanie nazwana!) Tak więc przechodząc przez tenże, tak gdzieś mniej więcej na środku któregoś z nich, stajemy, otwieramy zamek od plecaka i przechylamy do góry nogami no i fruuu wszystkie książki, zeszyty, ćwiczenia, przybory i tym podobne zbędne pierdółki lądują w naszym pięknym Sanie i które popłyną sobie w PIS - du daleko od Was drogie dzieciaczki (może i do samej Wisły ?!?) i tym samym kłopot  będziecie mieć z główki, a co najważniejsze dalsze Wasze ogłupianie i pranie mózgu będzie zakończone, a na pewno na jakiś czas wstrzymane. Zatem....

 

YOUTUBE.COM - PRANIE MÓZGU vs EDUKACJA (ERICA GOLDSON)

 

Ps. Drogie dzieciaczki jeszcze taka rada; nie róbcie tego na moście kolejowym, bo tam co jakiś czas przejeżdrzają pociągi, a tudzież przyuważą Was panowie sokiści, policjanci tudzież SM i będzie bida, bo rodzice będą mandat za Was płacić i dodatkowo możecie dostać baty pasem po doopie tudzież kablem od pralki...

user
młodamama 185.18.135.126 09:07:39 28-09-2016

Ozzman,a może by tak Ciebie złapać za ten durny łeb i wypieprzyć do Sanu?POpłynąłbyś do Warszawy na wiec zaKODowanych.

user
Ozzman 94.40.75.19 27.09.2016

YOUTUBE.COM - CZY SZKOŁA KSZTAŁCI NIEWOLNIKÓW SYSTEMU ?

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium