Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Każdy śpiewać może
Im bliżej wyborów prezydenckich, tym szturm na pałac przybiera na sile. Na razie PKW zarejestrowała 9 kandydatów. Janusz Korwin-Mikke, Janusz Palikot, Andrzej Duda, Paweł Kukiz, Bronisław Komorowski, Marian Janusz Kowalski, Magdalena Ogórek, Adam Jarubas, Jacek Wilk. Akces zgłaszają już następni ochotnicy. Anna Grodzka też się zgłasza, jak również Wanda Nowicka. Chce znany dziennikarz Grzegorz Braun i Waldemar Deska – libertarianie. Czekamy dalej. Może dojdą następni.
Kierując się wskaźnikiem popularności czy stopniem nasilenia narcyzmu kandydata, w gronie tym winni się znaleźć ludzie sportu i show-biznesu. Może Andrzej Gołota albo Mariusz Pudzianowski? Dlaczego nie? W końcu, gdy Arnold Schwarzenegger wylądował na fotelu gubernatora, nikt się nie dziwił. Aktor Ronald Regan był jednym z najmocniejszych prezydentów made in USA. Dlaczego więc Kuba Wojewódzki nie mógłby też wystartować. Znany jest i lubiany przez tych, co klaszczą na widowni. Może ktoś z rodziny Mostowiaków z M jak miłość? Na razie nikt z tego grona osób powszechnie znanych się nie zgłasza, ale nigdy nic nie wiadomo. 
Dziwne jest to, że np. Tomasz Lis, któremu chyba nic nie brakuje, a kiedyś chciał startować w tym wyścigu, teraz milczy. Widocznie traktuje tę kwestię poważnie. Właśnie. Schodząc na ziemię, warto poczytać Konstytucję RP, a dokładnie rozdział V. Wynika z niego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Reprezentując państwo na zewnątrz, ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe. 
Stosuje prawo łaski. Wystarczy. Może to wszystko ogarniać każdy, kto ukończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Oczywiście musi zostać wybrany w wyborach powszechnych. Wcześniej musi zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Paweł Kukiz, zapytany, jak to uczyni, wyznał z wylewną szczerością, że mama ma bardzo dużo znajomych i tu upatruje powodzenia w akcji zbierania podpisów. Konkretnie i na temat. Tymczasem kandydaci robią, co mogą, aby wziąć ster państwa w swoje ręce. 
Obiecują, jeżdżą po kraju, jeżdżą na nartach. Niektórzy milczą. Magdalena Ogórek na przykład zaczęła mówić, ale Leszek Miller jej zabronił. Usłyszałem tylko, że zmieni całe prawo. Mocne. Potem wyrwała się jeszcze, że odbierze telefon od Putina, jeśli zadzwoni. Jeszcze mocniejsze. Anna Grodzka szczerze wyznaje, że nie ma kryształowej kuli i nie wie, kto wygra. Wanda Nowicka twierdzi, że ogromna fala poparcia, z jaką się ostatnio spotkała, zmusza ją do startu. 

Zwraca się z prośbą o poparcie tych wszystkich, którzy mają serce po lewej stronie. Jeśli miałaby decydować anatomia, to sukces gwarantowany. Jak słusznie podał kiedyś Jerzy Stuhr, każdy śpiewać może. Trochę lepiej lub trochę gorzej. Ważne jest, aby nie był to łabędzi śpiew. Aby głowa państwa miała tę głowę na karku, a obywatele mieli poczucie, że tak właśnie jest. 10 maja okaże się, jak to jest z tym samopoczuciem. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
olala 178.42.251.229 09.03.2015

'Aby głowa państwa miała głowę na karku...' - i właśnie dlatego 10 maja wszyscy głosujmy na Andrzeja Dudę! 

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium