Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Co zbieramy, a co sadzimy we wrześniu?
We wrześniu żegnamy lato – nadchodzącą jesień zwiastują coraz krótsze dni, chłodne noce i możliwe pierwsze przymrozki. Czeka nas sporo pracy. Zbieramy, sadzimy i siejemy wiele roślin, ale także powoli rozpoczynamy przygotowania do nadchodzącej jesieni i zimy.

Co zbieramy?

Dyniowate (ogórki, dynie, cukinie, patisony, melony i arbuzy), pomidory czy papryka są ciepłolubne – należy je zebrać, zanim słupki temperatur spadną poniżej zera. Do zbioru gotowe są zioła (m.in. lubczyk, cząber), warzywa korzeniowe (buraki, pietruszka, seler, marchew) i kapustne (kalafiory, kapusta, brokuły, jarmuż, kalarepa). Na początku miesiąca wykopujemy ziemniaki, na suche ziarno zbieramy fasolę i bób, na zimowe przechowywanie wykopujemy cebule. W sadzie zbieramy jesienne odmiany jabłek i gruszek, śliwy, owoce winorośli, jeżyny, późne truskawki i maliny. Po zakończeniu zbiorów resztki roślinne przeznaczamy na kompost, a jeśli są porażone przez choroby – palimy. 

Co sadzimy i siejemy?

Na początku miesiąca sadzimy drzewa, krzewy owocowe i ozdobne, rośliny bagienne przy oczku wodnym, to już ostatni dzwonek na rozsady dwuletnich roślin ozdobnych (m.in. stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki). Przez cały wrzesień sadzimy wrzosy, rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, przebiśniegi szachownice, lilie i in). Nie zapominamy o wysiewie na przezimowanie i wczesny zbiór – w pierwszej połowie miesiąca buraków, roszponki, szpinaku, a w drugiej cebuli dymki. Do donic na kuchenny parapet możemy wysiać pietruszkę i seler, dzięki czemu zapewnimy sobie na zimę stałe źródło witamin. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium