Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Kwiaty, które zmieniają kolor
Nie trzeba być czarodziejem, aby stworzyć ogród jak z bajki. Baśniowego charakteru kompozycjom i rabatkom dodadzą rośliny, których kwiaty niczym kameleony zmieniają swoją barwę. Niektóre naturalnie, niektóre pod wpływem temperatury, pogody czy podłoża.
Wielobarwne hortensje.

Azjatycka piękność


Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew ozdobny, gęsty i niezbyt wysoki, ale cieszący oko kulistymi kwiatostanami. Ich barwa zależy od kwasowości gleby – przy odczynie kwaśnym będą one bardziej niebieskie (pH 4,5 – intensywnie niebieski, pH 5,1 – niebieski, pH 5,5 – niebiesko-różowy), przy zasadowym bardziej różowe (pH 6,5 – ciemnoróżowy, pH 6,9 – różowy, pH 7,4 – jasnoróżowy). Kolorem możemy sterować samodzielnie stosując, preparaty zawierające glin, tj. ałun potasowy, sodowy lub amonowy (10 g substancji rozpuścić w 2 litrach wody, podlewać roztworem raz na dwa tygodnie od wiosny do momentu pojawienia się kwiatów). Uwaga – hortensje białe nie zmieniają barwy – w ich płatkach nie ma odpowiedzialnych za kolor antocyjanów.

Inne ciekawe kwiatyLantana pospolitaZimozielony krzew liściasty lantana pospolita (Lantana camara), o dekoracyjnych kwiatach zebranych w główkowate kwiatostany zmienia kolor kwiatów w trakcie kwitnienia – z żółtej przez pomarańczową do czerwonej. Kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Uwaga na dzieci i zwierzęta - wszystkie części rośliny są trujące. 


Miodunka pstraMiodunka pstra (Pulmonaria saccharata) zmienia ubarwienie kwiatów w Miarę rozkwitania: od koralowo czerwonych pąków po różowe, bladoniebieskie lub fioletowe kwiaty. 


Róża Marie van HoutteRównież niektóre odmiany róż (Rosa L.) zmieniają ubarwienie kwiatów w trakcie kwitnienia. Ciekawa jest odmiana Marie van Houtte, która reaguje na promieniowanie ultrafioletowe. Wystawiona bezpośrednio na słońce zmieni kolor płatków z żółtego na różowy, czasem czerwony. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania