Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 297/2017, Wtorek 24 października 2017 r., Rafała i Marcina
Opublikowano
Uzupełniamy zielarskie zapasy
Rośliny zielne najlepiej zbierać latem. Właśnie teraz, dzięki dużemu nasłonecznieniu w ich liściach, łodygach i nasionach wytwarza się znaczna ilość związków organicznych i olejków eterycznych, dzięki którym zioła osiągają pełnię smaku, aromatu i dobroczynnych właściwości.
Większość gatunków ziół zbiera się w dni pogodne, około południa, kiedy zniknie już poranna rosa, a nagrzane powietrze nie spowoduje niekorzystnych przemian biochemicznych prowadzących do zmniejszenia ilości wonnych olejków zawartych w części nadziemnej rośliny. Wyjątek stanowią zbiory roślin, które się łatwo osypują (np. owoc kminku) – dzięki obecności rosy lub kropli deszczu torebki nasienne będą wytrzymalsze. Zbiór przeprowadzamy zawsze przy pomocy sekatora, nożyczek lub innego narzędzia - w przypadku roślin, które zbieramy tylko raz w okresie wegetacji tniemy tuż nad ziemią, w przeciwnym wypadku na wysokości 5 – 15 cm od ziemi. Staramy się nie wyrywać roślin z korzeniami, gdyż uniemożliwi to odrastanie rośliny i ponowny zbiór.

Korzenie, części nadziemne, kwiaty i nasiona

Części nadziemne – liście, łodygi – zbierać najlepiej w okresie kwitnienia lub tuż po nim, kiedy zawierają najwięcej aromatycznych związków. Korzenie i kłącza – w okresie spoczynku, już po utracie części nadziemnych (późną jesienią lub zimą). Nasiona, kiedy już dojrzewają, ale się jeszcze nie osypują, natomiast kwiaty najczęściej w początkach zakwitania.

Przechowywanie i suszenie

Zebrane rośliny przechowywać w wykonanych z naturalnych surowców koszyczkach, skrzynkach, czy łubiankach. Sortować niezwłocznie po zbiorze odrzucając części pożółkłe, zgniłe, chore czy uszkodzone. Następnie rozłożyć na cienkim papierze lub bibule lub powiązać w pęczki i powiesić. Suszyć w miejscu ocienionym i przewiewnym – nigdy na słońcu, gdyż zioła stracą swoje właściwości! 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Jak często wyjeżdżasz na zagraniczne urlopy?
  • Przynajmniej raz do roku
  • Częściej niż raz do roku
  • Raz na kilka lat
  • Urlop zawsze spędzam gdzieś w Polsce
  • Nigdy nie wyjeżdżam podczas urlopu
nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium