Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Dekoracyjne pnącza do ogrodu i na balkon
Umiejętnie zaaranżowane potrafią zmienić ściany budynków w malownicze, wielobarwne kobierce, zielone kurtyny, za którymi można skryć się przed wścibskimi spojrzeniami.

Pną się po murach, płotach, pergolach czy altanach – wyczarowując na nich malownicze roślinne kompozycje. To rośliny uniwersalne i funkcjonalne. Można wykorzystać je praktycznie w każdej przestrzeni, aby stworzyć wypoczynkowy zakątek, czy też fantazyjny parawan, który zasłoni wizualnie nieatrakcyjne ściany budynków, fragmenty ogrodzenia czy ogrodu. Mają jednak szereg specyficznych wymagań, zdarza się, że pozostawione bez nadzoru szkodzą budynkom, czy ogrodzeniom.

Czym kierować się wybierając pnącza?

Pnącza dobieramy w zależności od rodzaju obiektu, który chcemy nimi obsadzić, panujących warunków oraz tego, jak szybko chcemy zobaczyć efekty naszych działań. Musimy wiedzieć, które gatunki wspinają się po ścianach przy pomocy wąsów czepnych, a które owijają się wokół napotkanych podpór. 


Nie powinniśmy lekceważyć ich siły wzrostu i ciężaru. Niektóre gatunki pnączy wytwarzają pędy grube i mocne, więc wymagają solidnych konstrukcji; inne rozrastają się szybko i ekspansywnie, by je okiełznać konieczne będzie regularne przycinanie. Pamiętajmy, że nie wszystkie pnącza są mrozoodporne i zimozielone.

Polecane gatunki

Szybki przyrost pnączy gwarantują takie gatunki, jak wybarwiająca się na czerwono i zielono rdestówka bucharska – w ciągu 8 tygodni okryje ogrodzenie, ale zimą zgubi liście; powojniki z grupy Tangutica, czy Vitalba (ok. 10 tygodni), które w okresie wegetatywnym okrywają się urokliwymi kwiatami, a i zimą stanowią dostateczną osłonę. Na płoty kwitnące prócz powojników polecane są różne odmiany wiciokrzewów, glicynie, hortensja pnąca czy milin amerykański.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium