Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 55/2017, Piątek 24 lutego 2017 r., Macieja i Bogusza
Opublikowano
Ogród w kolorze blue
Moda na monochromatyczne ogrody przybyła do nas z za granicy. Wytworne rabaty z dominującą barwą niebieską są popularne np. w Anglii, czy Francji. Ogrodowe kompozycje w pastelowych, eleganckich odcieniach błękitu cudownie prezentują się w promieniach popołudniowego słońca. Taki ogród to prawdziwa oaza spokoju i idealne miejsce wypoczynku.

Od czego zacząć?

 

Doskonałym tłem i bazą będą iglaki (jałowce, modrzewie, świerki, cyprysiki) – zwłaszcza te o srebrzystoniebieskich igłach (odmiany z barwą niebieską w nazwie, m.in.  Blue carpet, Blue star, Blue chip). Wyższe piętra wspaniale wypełnią kwitnące na niebiesko krzewy: np.  różaneczniki (Blue diamond, Blue tit), lilaki (Niebo Moskwy). Najważniejszym elementem kompozycji są oczywiście kwiaty i byliny, tj. strzeliste łubiny, szeroko rozpierzchłe bodziszki, tworzące kobierce przylaszczki, a także maciejki, niezapominajki, lawendy, szafirki, hiacynty, astry marcinki, lobelie, floksy, dalie, lilie.  

 

Dobry wybór


Mekonops bukwicolistny


Ze względu na przepiękne, duże jasnoniebieskie kwiaty potocznie zwany jest niebieskim makiem. To rzadka roślina pochodząca z Himalajów, dorastająca do 60 – 80 cm. Lubi miejsca zacienione, nadaje się do uprawy doniczkowej.

Przegorzan pospolityWieloletnia bylina ogrodowa, żywotna i niewymagająca.  Kwitnie od sierpnia do września, produkując niebieskie, kuliste kwiatostany, osadzone na długiej i prostej łodydze. Maksymalna osiągana wysokość to  50 – 75 cm.

 


Ułudka wiosenna


To zimozielona bylina o drobnych, wybarwionych na intensywnie niebiesko kwiatach. Lubi miejsca półcieniste i zacienione. To doskonała roślina okrywowa. Jej maksymalna wysokość to 25 cm.


Brunnera wielkolistna Variegeta


Skalniak o dekoracyjnych, sercowatych liściach i podobnych do niezapominajek niebieskich kwiatach. Kwitnie nieustannie nawet przez 10 tygodni.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium