Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 324/2017, Poniedziałek 20 listopada 2017 r., Feliksa i Anatola
Opublikowano
Jakie prace w lipcu? Kalendarz ogrodnika
Lipiec, pełnia okresu wegetacyjnego. Kwitną już niemal wszystkie letnie kwiaty, owocują drzewa i krzewy. W tym miesiącu siejemy i zbieramy, pielęgnujemy rośliny, odchwaszczamy grządki i rabatki, usuwamy przekwitłe kwiatostany, dostarczamy pokarm kwitnącym. To najgorętszy miesiąc w roku, dlatego na pierwszy plan wysuwa się regularne nawadnianie.

W ogrodzie warzywnym


 

Wysiewamy sałatę liściową, kalarepę, rzodkiewkę, szpinak, kapustę włoską, endywię, koper włoski. Wciąż jeszcze możemy siać koper ogrodowy. Przeprowadzamy zbiory ziół – oregano, szałwi lekarskiej, estragonu, tymianku, mięty, cząbru – koniecznie przed okresem kwitnienia, aby nie straciły aromatu; a także warzyw – kalarepy, kapusty, letnich brokułów i kalafiorów, grochu, bobu, fasoli szparagowej oraz wczesnych odmian rzodkwi i warzyw dyniowatych, jakcukinia, patison. Na pęczki zbieramy marchew, pietruszkę, pora i cebulę.

 


W sadzie


 

Przeprowadzamy zbiory owoców sezonowych. Na początku miesiąca: truskawek, poziomek, czereśni i moreli. Od połowy: zrywamy wiśnie, maliny, porzeczki, agrest. Jeśli konary drzewek i krzewów uginają się pod ciężarem owoców, podpieramy gałęzie, aby się nie złamały. Zadbajmy szczególnie o znane z kruchego drewna grusze i śliwy. Walczymy ze szkodnikami: parchem jabłoni, mszycami, bawełnicą korówką i przędziorkami.

W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki poziomki i truskawki.

 


W ogrodzie ozdobnym


 

Lipiec to ostatni dzwonek na wysiew roślin dwuletnich (bratków, stokrotek, niezapominajek, malw) i niektórych jednorocznych (nagietków, ślazówki, groszku pachnącego, maciejki). To dobry moment na rozmnażanie i przesadzanie bylin, które już przekwitły (np. fiołków, kosaćców, smagliczek, macierzanki, floksów). W pierwszej połowie lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów, tulipanów, szafirków.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium