Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 266/2017, Sobota 23 września 2017 r., Tekli i Bogusława
Opublikowano
Pomóż roślinom przetrwać suszę
Tropikalne upały nie tylko nam dają się we znaki. Kiedy żar leje się z nieba, cierpią również rośliny, bez naszego wsparcia w szybkim czasie zmarnieją i uschną. Dowiedz się w jaki sposób zatroszczyć się o ogrodowe i działkowe okazy, aby jak najdłużej cieszyły oko.
W okresie największych upałów wskazane jest także ograniczenie nawożenia do niezbędnego minimum. Nadmiar nawozów w glebie może powodować tzw. suszę fizjologiczną, stan, w którym poprzez nagromadzenie soli i innych mikroelementów roślina nie jest w stanie pobierać wody z otoczenia, nawet jeśli podłoże jest wilgotne czy mokre.

Nawadnianie bez tajemnic

 

Wczesny ranek i późny wieczór – to najlepszy czas na podlewanie. Absolutnie nie robimy tego między g. 10, a 18. W tym czasie słońce operuje najmocniej i może sparzyć roślinę. Trzeba pamiętać, że podlewa się samą glebę, a nie roślinę, choć w przypadku delikatnych okazów zaleca się od czasu do czasu spryskać delikatnie również część zieloną. Drzewa i krzewy podlewamy raz w tygodniu, ale obficie. 

Trawnik wymaga nieco więcej uwagi – aby zachował soczystą zieleń, podlewamy go dużą ilością wody co drugi dzień, a w czasie największych upałów – codziennie.

Ochrona przed słońcem

Niestety, nawet bardzo skrupulatne i częste podlewanie nie uchroni naszych roślin przed palącym słońcem. Jego wyniszczające działanie możemy zniwelować, okrywając kwiaty i delikatne rośliny zielone agrowłókniną. Ten rodzaj materiału jest przepuszczalny, więc nie musimy się martwić o prawidłowy obieg powietrza jak w przypadku np. folii. 

Nie bez znaczenia są również kolory pojemników, donic i osłonek – ciemne przyciągają promienie słoneczne, szybko i mocno nagrzewają się w ciągu dnia. Podobnie donice małe oraz wykonane z metalu. Wybierajmy zatem pojemniki duże i jasne, najlepiej z naturalnych materiałów – ceramiczne i drewniane.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?
  • Są szokujące i takie powinny być reklamy prezentowane publicznie
  • Popieram ruch antyaborcyjny, ale takie wystawy powinny się pojawiać tylko w galerii
  • Tak wstrząsające reklamy nigdy nie powinny być eksponowane na ulicach
  • Nie mam zdania
nr 38/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium