Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Oczko wodne w ogrodowym zaciszu
Oczko wodne, niewielka kamienna niecka wypełniona pluskającą wodą i otoczona bujną roślinnością, to wspaniały pomysł na aranżację kawałka ogrodu. Nie tylko wygląda wspaniale, ale przede wszystkim przynosi ulgę i wytchnienie, kiedy nadchodzą upalne dni.

Samodzielne zaaranżowanie i wykonanie oczka wodnego to zadanie niełatwe, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Dobrze wykonany plan to podstawa działania! Wykop pod zbiornik powinien być odpowiednio głęboki i dobrze wypoziomowany, dno oczyszczone z kamieni. Jeśli planujemy półki wodne, to należy wymodelować je już na tym etapie prac. Trzeba pamiętać, aby nieckę zabezpieczyć przed przesiąkaniem wody do gruntu. Warstwę izolacyjną stanowi piasek (ok. 10 cm grubości) lub specjalna włóknina. Wewnątrz zbiornika należy umieścić folię, a dookoła wykopać rowek, który po wypełnieniu żwirem stanowi dodatkową ochronę przed przeciekaniem. Dno i brzeg oczka trzeba następnie zamaskować, np. używając płaskich kamieni i żwiru. Trzeba uważać przy tym, aby nie uszkodzić folii. Wokół zbiornika zostawiamy ok. 20-centymetrowy skrawek żyznego podłoża – na nim posadzimy rośliny otaczające zbiornik.

Etapy zakładania oczka wodnego.

Walka z mułem i glonami

Decydując się na oczko wodne w ogrodzie, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji – nasza mała oaza będzie wyglądać efektownie, jeśli właściwie o nią zadbamy. Woda powinna być czysta i odmulona. Klarowność wody zapewnią zamontowane w oczku filtry i stosowanie specjalistycznych preparatów. W walce z glonami sprawdzą się rośliny, które zapobiegają ich namnażaniu, np. rdestnica czy rogatek. Powstający na dnie oczka mulisty osad z resztek roślin wodnych, spadających z drzew liści i innych zanieczyszczeń należy co jakiś czas usuwać. Jeśli użyjemy do tego celu specjalnego odkurzacza do zbiorników wodnych, nie będzie konieczne uprzednie wypompowanie wody. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium