Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Te rośliny odstraszą komary!
Małe, bzyczące i łase na naszą krew komary potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na działce, czy w ogrodzie. Zamiast inwestować w środki chemiczne, warto postawić na naturalną ochronę – oto rośliny, które swoim aromatem odstraszają owadzich krwiopijców.
Są uciążliwe, przenoszą choroby i potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Na szczęście można się skutecznie przed nimi bronić. Rośliny odstraszające komary to ekologiczny i bezpieczny sposób na uwolnienie się od tych owadów.

LAWENDA


Wdzięczna roślina ozdobna i zielna, o fioletowych drobnych kwiatach zebranych w kłosowate kwiatostany i intensywnym, przyjemnym aromacie. Dobrze sprawdzi się w naszym klimacie, najlepiej czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym.


BAZYLIA


Roślina przyprawowa, której niewielkie poskręcane listki są bogate w naturalne olejki eteryczne odstraszające komary i meszki. Lubi słońce i żyzną, lekko przepuszczalną glebę. Dostępna w wielu odmianach, najbardziej dekoracyjna jest bazylia purpurowa o ciemnofioletowych liściach. 


KOCIMIĘTKA FASSENA

Bylina dorastająca do ok. 50 cm wysokości, tworzy gęste niebieskofioletowe zarośla z długimi pokładającymi się na ziemi pędami. Wspaniale rozwija się w pełnym słońcu. Jej specyficzny zapach z jednej strony odstrasza komary, a z drugiej – jest doskonałym wabikiem na koty, które z lubością podgryzają roślinę.

PLEKTRANTUS KOLEUSOWATY


Zwany również komarzycą. To roślina o pięknych biało- zielonych liściach i długich, zwisających pędach. Rośnie bujnie w miejscach nasłonecznionych i półcieniu. Źle znosi suszę i chłód – jesienią należy ją przenieść do wnętrza. 


GERANIUM


Czyli bodziszek. W zależności od odmiany kwitnie na różowo, fioletowo, niebiesko. To roślina bardzo trwała, łatwa w pielęgnacji, acz źle znosząca suszę. Może rosnąć w pełnym słońcu, ale i półcień nie jest jej straszny. 


MIĘTA PIEPRZOWA


Niezwykle zasobna w olejki eteryczne, których komary nie znoszą. Rozrasta się bujnie, jej głównym walorem dekoracyjnym są zielone liście – w czasie kwitnienia nieco traci na urodzie, dlatego warto pędy kwiatowe uszczykiwać. Najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym, w glebie próchniczej, piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Kasia 77.45.91.42 31.05.2016

Ja stosuje kwiat lawendy i naprawdę działa. Kupuje tutaj kwiat lawendy:

http://www.naturalne-piekno.pl/ziola-nasiona-i-kwiaty/759-kwiat-lawendy.html


Płatki wysypuje na parapecie i komarów w domu jest o wiele mniej.

Polecam

user
zenekblues 31.175.175.84 13.07.2016

a ja wystawiam na leżaku swoją teściową - komary hamują już w okolicach Soliny a mieszkam w Polańczyku

user
Waldek33 83.24.243.44 24.07.2016

Dobrze wiedzieć, bo z tymi komarami to jakaś masakra. Muszę wypróbować.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium