Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Magnolie – wyższe sfery wśród krzewów
Zakwitają niespodziewanie i bardzo obficie, zazwyczaj jeszcze zanim wypuszczą liście. Zachwycają szlachetnym pięknem i elegancją. Choć ich uroda szybko przemija – czasem przekwitają już po kilku dniach – warto mieć w ogrodzie choć jeden krzew.
Magnolie występują w kilkudziesięciu gatunkach – są wśród nich rozłożyste drzewa i krzewy, jak i odmiany karłowate. Ich kwiaty, najczęściej w barwach bieli i różu, pojawiają się od kwietnia do maja.

Orientalna, krucha uroda


Magnolie, choć delikatne, nie należą do roślin trudnych w uprawie. Warto każdego dnia poświęcić im odrobinę uwagi, a z pewnością pięknie się odwdzięczą. Nie lubią przycinania ani przesadzania. Mają płytki system korzeniowy, dlatego nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, zwłaszcza kiedy nadejdą letnie upały. Dla zapewnienia optymalnej wilgotności można ściółkować krzewy grubszą warstwą trocin lub kory. Bywają celem ataku przędziorków, dlatego dobrze jest dokładnie oglądać liście – gdy zaczną opadać, usychać i zauważymy na nich mozaikowate przebarwienia, należy odeprzeć atak szkodnika przy pomocy odpowiednich preparatów.

 


Dużo słońca, mało wiatru


Magnolie najpiękniej się rozwijają, kiedy ich stanowisko jest dobrze nasłonecznione i zaciszne, osłonięte od porywistego wiatru. Są w stanie wydać wówczas setki dużych kwiatów wyglądem przywodzących na myśl tulipany. W cieniu kwitną słabo lub wcale. Gleba pod magnolię powinna być żyzna i lekko kwaśna, przepuszczalna. W sezonie (od końca marca do połowy lipca) warto zasilać je nawozami wieloskładnikowymi, które nie zawierają wapnia. Większość odmian dobrze znosi zimy w naszym klimacie, choć należy pamiętać o delikatnych korzeniach – dla pewności można usypać wokół podstawy drzewka kopczyk z kory, torfu czy gałązek iglaków. Młode okazy dobrze jest chronić przed mroźnym powietrzem agrowłókniną lub słomianym chochołem. Z czasem mrozoodporność roślin rośnie.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasia 83.9.16.16 11.07.2017

chciała bym sie dowiedziec ,jak posadze magnolie koło oczka czy nie porwie mi folji


nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania