Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Rzeżucha – nie tylko świąteczna dekoracja
Tradycyjna zielona dekoracja na świątecznym stole, symbol odradzającego się po zimie życia i sił witalnych zwany łączką. Niepozorna, ale charakterna rzeżucha, czyli pieprzyca siewna, uprawiana głównie w okresie wielkanocnym, to prawdziwa witaminowa bomba, która powinna trafiać na nasz stół nie tylko od święta. Jej uprawa jest dziecinnie łatwa i możliwa przez 365 dni w roku!
Niepozorna rzeżucha to prawdziwa witaminowa bomba!

Bogate źródło witamin i minerałów

 

Rzeżucha zawiera komplet witamin oraz cenne pierwiastki (m.in. jod, cynk, wapń, magnez) w łatwo przyswajalnej formie. Ma właściwości oczyszczające organizm, polepsza procesy trawienne i wzmaga apetyt. Dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejków eterycznych charakteryzuje się pikantnym, wyrazistym smakiem i aromatem. Używa się jej na surowo, bezpośrednio po zerwaniu do przyprawiania zup, sosów, sałatek, twarogu. Jej spożycie jest zalecane w okresie zimowym i przejściowym, kobietom w ciąży, osobom chorym i rekonwalescentom, a ze względu na bogactwo witaminy C – palaczom.

Tak rośnie rzeżucha - zobaczcie filmik:

Domowa uprawa rzeżuchy

 

Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. W warunkach domowych możemy wysiewać ją na watę lub ligninę ułożoną w płaskim naczyniu – takie podłoże wystarczy zwilżyć, a następnie w miarę równomiernie obsypać nasionkami. Dla szybszego wzrostu trzeba ustawić naczynie w miejscu ciepłym i jasnym. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to codzienne podlewanie, najlepiej za pomocą zraszacza. Wrażliwa na brak wilgoci rzeżucha zacznie szybko zamierać, jeśli będzie miała za sucho.

Po kilku dniach nasiona zaczną kiełkować, po mniej więcejtygodniu, kiedy łodyżki będą wysokie na ok. 4 – 5 cm wysokości, roślina jest gotowa do zbioru – ścina się ją nożem lub ucina nożyczkami tuż przy podłożu. Rzeżuchę można wysiewać również bezpośrednio do gruntu lub skrzynek na tarasie czy balkonie. tagi: działka, ogród, uprawa rzeżuchy, właściwości rzeżuchy
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium