Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Marzec na działce, czyli wiosenny przegląd ogródka
Marzec, początek sezonu działkowego, to najlepsza pora na uporządkowanie ogrodu po zimie, przeprowadzenie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i przygotowanie naszych roślin do nadchodzącej wiosny, nowego okresu wegetacji.
Marzec na działce to dla wielu działkowców najbardziej pracowity czas w sezonie
Marzec w ogrodzie, na działce to czas wytężonej pracy. Jeśli pogoda dopisuje, już na początku miesiąca usuwamy zimowe osłony – gdy obawiamy się ponownego załamania aury, możemy przeczekać do czasu (zwykle przełom marca i kwietnia), kiedy temperatura się ustabilizuje i nie będą przewidywane kolejne przymrozki. Pamiętajmy, aby okrycia zdejmować w dni pochmurne, co zaoszczędzi roślinom szoku temperaturowego.

Wiosenne porządkowanie

Porządkujemy rabaty, usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, stare rośliny i chwasty, pozbywamy się kretowisk. Glebę przygotowujemy pod nowe nasadzenia. Spulchniamy przekopując z obornikiem, torfem i/lub kompostem. Możemy podłoże zwapnować, jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią.

Po wstępnym uporządkowaniu gruntu sprawdzamy jak nasze okazy przezimowały. Marzec na działce to również czas pozimowego przeglądu krzewów i drzew. Szukamy oznak uszkodzeń mrozowych (do zaleczenia), czy infekcji, które należy niezwłocznie usunąć (porażone pędy ucinamy zawsze poniżej chorego miejsca). 

Cięcie drzew, opryski


Wykonujemy cięcie pielęgnacyjne żywopłotów, drzew, krzewów owocowych i ozdobnych, prześwietlanie drzew pestkowych. Tniemy ostrym sekatorem lub nożycami w dni ciepłe i suche. Miejsca po cięciu można posmarować ochronną maścią ogrodniczą (Eko-Derma, Funaben). Aby zabezpieczyć nasze okazy przed groźnymi chorobami, możemy wykonać pierwszy wiosenny oprysk odpowiednim preparatem.


Jeżeli jest na tyle ciepło, że gleba zaczyna rozmarzać, można zasilić nawozem (wieloskładnikowym, lub przeznaczonym pod konkretne gatunki) wieloletnie rośliny ozdobne, warzywa czy zioła.
tagi: 
marzec na działce, marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
joszko 78.11.158.250 17.03.2016
Taki przegląd zrobiłem, ze cały sprzęt mam teraz do wymiany.
user
gicz 89.70.105.16 17:46:02 17-03-2016

to sobie kup w media expert już sa jakies przeceny na kosiarki i glebogryzarki.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium