Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Pleśń w doniczce z kwiatami – jak z nią walczyć?
Pojawiająca się na powierzchni podłoża pleśń – biały nalot przypominający kłaczki waty – to pierwszy sygnał, że nasze roślinne okazy atakowane są przez chorobotwórcze grzyby.

Pleśń w donicy to nie tylko problem natury estetycznej – to przede wszystkim zagrożenie dla prawidłowego rozwoju atakowanych przez nią roślin. Jeśli w porę nie zadbamy o jej usunięcie, grzybnia zacznie się rozwijać, a docierając do systemu korzeniowego utrudni, a z czasem wręcz uniemożliwi roślinie pobieranie niezbędnych składników odżywczych z podłoża. Taki kwiat szybko zmarnieje.

Przyczyny pojawiania się pleśni

Jest ich kilka, a te najczęstsze niestety leżą po stronie naszych zaniedbań lub – wręcz przeciwnie – nadgorliwości. Nie przelewajmy kwiatów – zbyt wilgotne podłoże jest doskonałym miejscem do rozwoju chorób grzybowych. Sprzyja im również: zastane i wilgotne powietrze, brak naturalnego światła, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia.

Jak pozbyć się pleśni?

Walka z pleśnią nie należy do najłatwiejszych, dlatego lepiej zapobiegać jej powstawaniu. Światło i ruch powietrza utrudniają rozwój pleśni, zatem stanowiska naszych roślinek powinny być zawsze dostatecznie widne, ciepłe, suche i przewiewne. Donice bez odpływu wymieńmy na osłonki z nawierconymi otworami, które ułatwią odprowadzanie nadmiaru wody.

Jeśli przed pleśnią nie udało nam się uchronić, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych grzybobójczych preparatów: naturalnych (wywary z cebuli, czosnku czy skrzypu) albo chemicznych, przeznaczonych do roślin ozdobnych, dostępnych w sklepach ogrodniczych (np. Sarfun 500 SC, Topsin M 500 SC, Baymat AE). Zainfekowane rośliny dobrze jest przesadzić do świeżego podłoża, pamiętając, aby nie było zbyt zbite, a na dnie doniczki znalazła się warstwa drenażowa.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania