Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Wyhoduj palmę z pestki daktyla
Palma daktylowa (feniks, phoenix dactylifera) to egzotyczna roślina o niezwykle dekoracyjnych liściach, wyglądem przypominających zielone pióropusze. Możesz ją w łatwy sposób wyhodować na okiennym parapecie, rozpoczynając cały proces od nasionka ukrytego w pestce ze zjedzonego owocu.
Hodowla daktylowca z pestki jest dosyć łatwa, ale długo trzeba czekać na efekt. Nasionko schowane jest w grubej osłonce, dlatego proces kiełkowania może trwać nawet kilka miesięcy.

Jeśli jesteś osobą cierpliwą wystarczy, że delikatnie przetrzesz pestkę papierem ściernym i wsadzisz do podłoża. W przeciwnym razie możesz pójść na skróty: w celu przyspieszenia skiełkowania, przed umieszczeniem pestki w glebie, należy przez dwa dni moczyć ją w ciepłej wodzie. 


Pierwsze miesiące 

♥  Nasiona palm najlepiej wysiewać w lutym, marcu, pojedynczo do małych doniczek, w wilgotną mieszaninę ziemi do palm i piasku lub ziemi kokosowej (w proporcjach 1:1) na głębokość równą 2 – 3 długościom nasienia.

♥  Bardzo ważne jest regularne podlewanie i utrzymanie w miarę stałej temperatury – min. 20 st. C. 

♥  W sprzyjających warunkach nasionko może zakiełkować już po mniej więcej 5 tygodniach, choć na ogół trzeba poczekać około 3 miesięcy. Aby stworzyć pożądany do  rozwoju mikroklimat, doniczkę osłaniamy folią lub szybą, którą utrzymujemy do czasu aż siewki będą miały około 4 cm wysokości. 

♥  Po tym czasie możemy rozpocząć tydzień hartowania roślinki:  każdego dnia zdejmując osłonkę na mniej więcej 4 godziny.


Co dalej?

Trzeba wiedzieć, że na początku ukazują się liścienie, a dopiero po 2 – 3 latach właściwe liście. Kiedy nasza sadzonka nieco podrośnie (ma jeden liścień) należy ją przesadzić, najlepiej do małej doniczki (średnica nie większa niż 12 cm).

Po upływie około 6 miesięcy możemy ją zacząć nawozić. Pielęgnujemy jak inne egzotyczne rośliny i palmy.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium