Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Bluszcz doniczkowy – uprawa i pielęgnacja
Bluszcz, piękny i niebezpieczny, jest częstym gościem w naszych domach i mieszkaniach. Jego dekoracyjne pnącza, wiecznie zielone liście i stosunkowo niewielkie wymagania, sprawiają, że bardzo chętnie podejmujemy się jego uprawy.
Do najpopularniejszych gatunków bluszczu doniczkowego należą bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz bluszcz kanaryjski (Hedera Canariensis). Długowieczny bluszcz nie należy do gatunków wymagających. Wystarczy mu cieniste lub półcieniste stanowisko, odpowiednie nawilżenie oraz stosunkowo niska temperatura, aby pięknie się rozwinął.

Przycinanie


Bluszcz rośnie szybko (nawet 40 cm na rok) – w warunkach domowych dorasta do około 200 cm, a jeśli na swojej drodze spotka podporę, zaczyna się po niej wspinać. Cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym – wykonujemy je raz do roku, aby nadać roślinie przekrój krzewiasty.

 


Stanowisko


Bluszcz doskonale czuje się w mieszkaniu, pod warunkiem, że nie wystawiamy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz zbyt wysoką temperaturę (optymalna to ok. 15 – 18 st. C – w przypadku kiedy jest wyższa należy regularnie spryskiwać nasz okaz miękką wodą). W wyborze stanowiska należy kierować się wyglądem rośliny: odmiany o liściach pstrokatych będą rozwijać się lepiej w pomieszczeniach jasnych, natomiast gatunki o liściach zielonych preferują pomieszczenia z ograniczonym dostępem światła.

 


Podlewanie i nawożenie


Bluszcz lubi wodę, ale umiarkowanie. Jego podłoże (najlepiej uniwersalna ziemia do kwiatów) powinno być stale wilgotne, ale nie mokre – jeśli w podstawce zebrała się woda, należy ją wylać. Nawożenie rośliny polecane jest tylko w okresie od wiosny do jesieni. Nie częściej niż raz w tygodniu, nawozem do roślin zielonych wg wskazówek na opakowaniu.

 


Przesadzanie i rozmnażanie


W pełni ukształtowane rośliny przesadzamy raz do roku (najlepiej wiosną), kiedy zaczynają pojawiać się nowe odrosty. Jeżeli chcemy rozmnożyć bluszcz doniczkowy, należy pobrać wierzchołkowe sadzonki i ukorzenić je w wodzie lub ziemi.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium