Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 56/2017, Sobota 25 lutego 2017 r., Wiktora i Cezarego
Opublikowano
Kaktusy – urokliwe ozdoby parapetu
Egzotyczne kaktusy mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Amatorzy tych ciernistych roślin cenią je za różnorodne, zachwycające kształty i formy oraz stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe, przeciwnicy narzekają głównie na ich niedostosowanie do naszego klimatu i... kolce. Jedni i drudzy mają swoje racje, niemniej jednak zdobywają one coraz większą popularność.

Wymagania uprawowe kaktusów


 

 Uprawa kaktusów nie należy do bardzo angażujących. Aby pięknie rosły, należy zapewnić im warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska, a więc duże nasłonecznienie i… okresowe susze, czyli zimowe okresy spoczynku (od końca września do kwietnia). W tym czasie obowiązkowo zaprzestajemy podlewania,  a nasze okazy przenosimy w miejsca chłodne (w zależności od odmiany od 5 do 15 st. C) i zacienione, aby światło nie pobudzało roślin do wzrostu. 

Kaktusy, ze względu na zdolność do magazynowania wody w pędach, podlewamy sporadycznie – najintensywniej w okresie ich wiosennego rozwoju, latem i jesienią już dużo mniej. Większość kaktusów preferuje podłoże suche, przewiewne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6) – z dużą ilością próchnicy oraz obowiązkowym drenażem na dnie doniczki (łatwo je przelać).

Dla kogo kaktusy?


To rośliny idealne dla zabieganych i zapracowanych, tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu swoich roślinek. W przeciwieństwie do innych kwiatów doniczkowych za okresowe susze kaktusy odwdzięczą się swoim właścicielom: nie tylko prawidłowym wzrostem, ale i – raz na jakiś czas – cudownej urody kwiatami.
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium