Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Bezpieczne rośliny do pokoju dziecka
Kwiaty doniczkowe stanowią stały element krajobrazu naszych domów i mieszkań. Coraz częściej i chętniej ustawiamy je również w pokojach naszych pociech – niestety wiele popularnych gatunków może okazać się dla dziecka niebezpiecznych.
Kilkulatki chętnie bawią się w małego ogrodnika – zadbaj o to, aby w pokoju dziecka znalazły się kolorowe kwiaty, które pobudzą jego wyobraźnię i zachęcą do opieki nad roślinką.
Powodem do zmartwień mogą być wielobarwne kwiaty czy rośliny z dekoracyjnymi, a dla malca apetycznymi owocami. Rośliny bezpieczne dla malucha to takie, które nie powodują alergii, nie zawierają szkodliwych substancji, cierni, kolców czy ostro zakończonych liści.

Z jakich roślin lepiej zrezygnować?

Uchodzących za trujące – zawierają związki chemiczne mogące wywoływać podrażnienia ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego czy nerwowego. Są to m.in.: anturium, filodendron, bluszcz pospolity, cyklamen perski, wilczomlecz (poinsecja), diffenbachia, kroton pstry, bieluń, skrzydłokwiat.

Niebezpiecznych ze względu na budowę – kolczastych (kaktusy), ciernistych (róże), ze spiczastymi liśćmi (juka, dracena, echmea).

Mocno pachnących, mogących uczulać,  jak np.: hiacynt, jaśmin, lilia, narcyz.

Dużych, rozłożystych, które pod wpływem własnego ciężaru mogłyby się przewrócić i przygnieść lub skaleczyć znajdującego się w pobliżu szkraba. 

Hiacynt, choć piękny i niezwykle dekoracyjny, swoim mocnym zapachem może wywołać reakcję alergiczną u malucha.

Kwiaty dla małego ogrodnika


Do pokoju dziecka najlepsze będą mało wymagające, neutralne gatunki roślin i kwiatów doniczkowych, raczej niewielkich rozmiarów, które nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia kilkulatka. U najmłodszych warto zdecydować się na zielistki, paprocie, trzykrotki pasiaste czy sępolie fiołkowe. Ciekawym pomysłem będą na pewno zdrowe i aromatyczne zioła, rośliny jadalne (bazylia, pietruszka, szczypior). W przypadku dzieci starszych, które chętnie opiekują się kwiatami, dobrym wyborem będą kolorowe gerbery, nieduże chamedory, begonie, rośliny owadożerne, które będą nie tylko zdobić, ale i pełnić funkcję edukacyjną. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania