Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół przyprawowych, które z powodzeniem możemy uprawiać w ogródku, na balkonie albo kuchennym parapecie. Dziś podpowiadamy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja bazylii w doniczce.
Wysiew i kiełkowanie |
Do doniczek nasiona bazylii można wysiewać przez cały rok. Do średniej wielkości donicy (o średnicy 12 cm) wysiewamy nie więcej niż 20 nasion bazylii, pamiętając, aby nie przykrywać ich podłożem – najlepiej kiełkują w świetle. Podłoże do wysiewu powinno być lekkie i żyzne.
W okresie kiełkowania (ok. 2 tygodnie od wysiewu) doniczki powinny być ustawione na parapecie, w miejscu dobrze nasłonecznionym i ciepłym – optymalna temperatura to 20 – 25 st. C. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zimą doniczki przykrywamy folią spożywczą, co zapewni właściwą wilgotność powietrza. Aby ustrzec się przed rozwojem pleśni i zapewnić cyrkulację powietrza, w folii trzeba koniecznie zrobić kilka niewielkich, rozmieszczonych równomiernie otworów.
Rośliny nie powinny rosnąć zbyt gęsto – gdy siewki mają 2 – 3 liście i około 5 6 cm wysokości, pikujemy je do docelowych doniczek lub przerywamy.
Uprawa i pielęgnacja |
Bazylia lubi słońce (co najmniej 5 godzin dziennie), dlatego jej stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Podlewamy ją regularnie (rano lub wieczorem), aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Nawożenie nie jest konieczne.
Zbiór bazylii |
Listki bazylii ścinamy na bieżąco z wierzchołków pędów, kiedy ich potrzebujemy, uważajmy jednak, aby nie ściąć całej łodyżki. Jeśli pojawią się kwiaty, od razu je usuwamy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ja teraz zacznę pikować pomidorki do doniczek, bo stały w domu juz mają z 10cm i będę je przesadzac, ale też wstawie je w donice, nie do gruntu, bo w tamtym roku tak zrobiłam i szybciej jakos wyrosły, u mnie niestety ziemia troche gliniasta jest, a tak kupiłam duże donice w sklepie Dajar, takie ciemne wysokie z rattanu i ładnie to w tym też wygląda, troche tez jak ozdoba :D
Bazylia - pyyyyycha! I bardzo pozytywnie wpływa na trawienie, więc dobra jest do potraw tłustych. Ale... z tymi lekkimi pomaga w odchudzaniu, fajnie opisane tutaj: http://zbijamywage.pl/przydatne-przy-odchudzaniu/te-ziola-pomoga-ci-sie-odchudzic-cz-2
Ja do odchudzania polecam młody jęczmień zielony - więcej informacji znajdziecie tutaj - https://www.suplementybio.pl/mlody-jeczmien-tabletki-100
Ja teraz zacznę pikować pomidorki do doniczek, bo stały w domu juz mają z 10cm i będę je przesadzac, ale też wstawie je w donice, nie do gruntu, bo w tamtym roku tak zrobiłam i szybciej jakos wyrosły, u mnie niestety ziemia troche gliniasta jest, a tak kupiłam duże donice w sklepie Dajar, takie ciemne wysokie z rattanu i ładnie to w tym też wygląda, troche tez jak ozdoba :D
Bazylia - pyyyyycha! I bardzo pozytywnie wpływa na trawienie, więc dobra jest do potraw tłustych. Ale... z tymi lekkimi pomaga w odchudzaniu, fajnie opisane tutaj: http://zbijamywage.pl/przydatne-przy-odchudzaniu/te-ziola-pomoga-ci-sie-odchudzic-cz-2
Ja do odchudzania polecam młody jęczmień zielony - więcej informacji znajdziecie tutaj - https://www.suplementybio.pl/mlody-jeczmien-tabletki-100