Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Zielnik domowy: bazylia
Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół przyprawowych, które z powodzeniem możemy uprawiać w ogródku, na balkonie albo kuchennym parapecie. Dziś podpowiadamy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja bazylii w doniczce.

Wysiew i kiełkowanie

Do doniczek nasiona bazylii można wysiewać przez cały rok. Do średniej wielkości donicy (o średnicy 12 cm) wysiewamy nie więcej niż 20 nasion bazylii, pamiętając, aby nie przykrywać ich podłożem – najlepiej kiełkują w świetle. Podłoże do wysiewu powinno być lekkie i żyzne.

W okresie kiełkowania (ok. 2 tygodnie od wysiewu) doniczki powinny być ustawione na parapecie, w miejscu dobrze nasłonecznionym i ciepłym – optymalna temperatura to 20 – 25 st. C. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zimą doniczki przykrywamy folią spożywczą, co zapewni właściwą wilgotność powietrza. Aby ustrzec się przed rozwojem pleśni i zapewnić cyrkulację powietrza, w folii trzeba koniecznie zrobić kilka niewielkich, rozmieszczonych równomiernie otworów.

Rośliny nie powinny rosnąć zbyt gęsto – gdy siewki mają 2 – 3 liście i około 5  6 cm wysokości, pikujemy je do docelowych doniczek lub przerywamy.

Uprawa i pielęgnacja

Bazylia lubi słońce (co najmniej 5 godzin dziennie), dlatego jej stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Podlewamy ją regularnie (rano lub wieczorem), aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Nawożenie nie jest konieczne.

Zbiór bazylii

Listki bazylii ścinamy na bieżąco z wierzchołków pędów, kiedy ich potrzebujemy, uważajmy jednak, aby nie ściąć całej łodyżki. Jeśli pojawią się kwiaty, od razu je usuwamy. 

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
agnieszka 77.46.0.85 03.04.2016
Ja teraz zacznę pikować pomidorki do doniczek, bo stały w domu juz mają z 10cm i będę je przesadzac, ale też wstawie je w donice, nie do gruntu, bo w tamtym roku tak zrobiłam i szybciej jakos wyrosły, u mnie niestety ziemia troche gliniasta jest, a tak kupiłam duże donice w sklepie Dajar, takie ciemne wysokie z rattanu i ładnie to w tym też wygląda, troche tez jak ozdoba :D
user
mika 89.230.67.124 05.05.2016

Bazylia - pyyyyycha! I bardzo pozytywnie wpływa na trawienie, więc dobra jest do potraw tłustych. Ale... z tymi lekkimi pomaga w odchudzaniu, fajnie opisane tutaj: http://zbijamywage.pl/przydatne-przy-odchudzaniu/te-ziola-pomoga-ci-sie-odchudzic-cz-2

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium