Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Drapieżnik na parapecie – rośliny owadożerne
Rosiczka, muchołówka, kapturnica czy dzbanecznik. Wprawni myśliwi, osobliwości świata przyrodniczego – rośliny mięsożerne, które z powodzeniem można uprawiać na okiennym parapecie.
Muchołówka (Dionaea muscipula) wabi swoje ofiary pięknym czerwonym kolorem.

Dlaczego polują?


Ze względu na osobliwy sposób odżywiania rośliny polujące na owady  budzą duże zainteresowanie. Niegdyś zasiedlały ubogie w niezbędne roślinom składniki mineralne środowiska, dlatego w toku ewolucji wykształciły zdolność chwytania i pożerania żywej ofiary. Wabią je słodkim nektarem (kapturnica, dzbanecznik), kolorem (muchołówka), błyszczącymi kropelkami (rosiczka). Najczęściej są to owady, rzadziej płazy, gady, mięczaki, czasem małe ssaki. Rośliny polujące nie należą do łatwych w uprawie, jednak przy odrobinie wysiłku mogą stanowić ciekawy okaz w naszej zielonej kolekcji.
Rosiczki (Drosera L.) wabią, chwytają i trawią swoje ofiary przy pomocy włoskowatych gruczołów pokrytych błyszczącą, kleistą substancją pokrywających powierzchnię liścia.

Jakie mają wymagania?


Ze względu na delikatne korzenie idealnym podłożem dla roślin mięsożernych jest torf – można dodać do niego mech, drobno zmieloną korę, gruboziarnisty piach. Sprawdzi się również ziemia do storczyków. Najlepiej czują się w środowisku kwaśnym (pH 3,5 – 5) i wilgotnym (warto ustawić je na podstawce z wodą i często podlewać). Ze względu na sposób pobierania pokarmu (niezwiązany z systemem korzeniowym) do podlewania nie należy używać zwykłej wody – powinna być to woda miękka, przegotowana i odstana, a najlepiej demineralizowana. Warto także co jakiś czas zraszać rośliny. Pod żadnym pozorem nie stosujemy nawozów – od czasu do czasu możemy dokarmić naszą roślinkę muchą lub innym owadem. Rośliny owadożerne lubią światło, ale rozproszone – parapet na oknie południowym lub wschodnim będzie dobrym wyborem.

Dzbaneczniki (Nepenthes) polują używając liści-pułapek w kształcie dzbanków.

Rośliny owadożerne przesadzamy raz na 2 – 3 lata, kiedy korzenie zaczynają przebijać się na zewnątrz, a podłoże staje się twarde i zbite.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Adella 87.239.222.99 05.10.2016

u mnie właśnie dzbaneczniki zdobią parapety i początkowo bałam się, że będą bardziej wymagające i sobie nie poradzę ale jak już ogarnęłam podstawy to jakoś to idzie a rośliny owadożerne są świetne, zamawiam od początku w roraima z resztą mają tam też udany poradnik dla początkujących więc można sobie zerknąć

user
tomaszekb 193.108.220.122 13.10.2016

Rośliny mięsożerne są bardzo mało wymagające, ponieważ żyją na bardzo ubogich glebach.

user
TheInternational 89.64.33.107 15:29:19 09-12-2017

Rosiczka wymaga torfowych bądź lessowych więc nie gadaj głupot.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium