Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Rośliny doniczkowe w okresie jesienno - zimowym. Uprawa i pielęgnacja
Jesień i zima to dla roślin doniczkowych ciężki okres. Krótsze dni i niedobór naturalnego światła, za niska lub za wysoka temperatura, wietrzenie mroźnym powietrzem i niedostateczna wilgotność powietrza sprawiają, że nasze okazy marnieją w oczach. Możemy pomóc roślinom przetrwać ten niekorzystny okres.

Brak światła


Ograniczony dostęp światła szybko odbija się na urodzie kwiatów – sygnałem są zwykle opadające liście, wydłużające się i wiotczejące łodygi. Rośliny najmniej odporne na niedobory światła (o liściach jasnych i pstrych) mogą całkowicie zamierać. Aby temu zapobiec przenieśmy rośliny z głębi pokoju w pobliże okien, najlepiej tych od strony południowo-wschodniej. Zwiększyć ilość światła docierającego do roślin możemy przez ich sztuczne doświetlanie lampami rtęciowymi, sodowymi bądź fluorescencyjnymi.

Podlewanie i nawożenie


Z końcem października większość roślin doniczkowych przechodzi w stan spoczynku, który będzie trwać do marca. Z reguły nie wymagają w tym czasie nawożenia (wyjątkiem są gatunki kwitnące zimą, np. azalie, cyklameny, kalanchoe, kamelie, pierwiosnki), również podlewamy je rzadziej – najlepiej wtedy, kiedy podłoże w doniczce wyraźnie przeschnie.

Zbyt niska wilgotność powietrza


Powietrze ogrzewane przy pomocy kaloryferów staje się suche. W przypadku roślin oznacza to żółknięcie i gubienie liści. Aby podnieść wilgotność powietrza można zastosować kilka trików: ustawić w pobliżu kwiatów płaskie naczynie wypełnione wodą, co jakiś czas zraszać rośliny i koniecznie odsunąć je od źródeł ciepła.

Ochrona przed chorobami


W trakcie zimowego spoczynku rośliny doniczkowe stają się podatne na infekcje grzybowe i ataki szkodników. Zbyt obfite podlewanie sprzyja powstawaniu szarej pleśni oraz zgniliznom pędu, podstawy łodygi. Niska wilgotność powietrza sprzyja atakom przędziorków lub czerwców (wełnowce, tarczniki i miseczniki). 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium