Ś w i a t ł o |
Storczyki są raczej światłolubne, ale wrażliwe. Światło nie powinno padać na nie bezpośrednio – najlepszym stanowiskiem będzie parapet okienny od wschodu lub zachodu, gdzie światło jest rozproszone. W pokoju o wystawie południowej orchidee należy umieścić w oddaleniu od okna. Mniej wymagające gatunki (np. Paphiopedilum) można uprawiać na północnych parapetach. Pamietajmy, że w letnich miesiącach padające bezpośrednio światlo słoneczne może przyczynić się do poparzeń rośliny i jej zamarcia. W lecie lepiej skryć kwiat za firanką lub ustawić w głębi pokoju, w zimie można doświetlać roślinę, np. za pomocą jarzeniówki.
Uwaga! Na upodobania dotyczące światła, wskazuje budowa naszego storczyka. Gatunki światłolubne będą mieć liście grubsze i dosyć sztywne w porównaniu z odmianami wymagającuymi mniej światła, te z kolei rozpoznać można po liściach dużych, raczej miękkich i dosyć delikatnych.
W o d a i t e m p e r a t u r a |
Storczyki podlewamy rzadko, ale obficie – wystarczy raz na 7 –10 dni. Zabieg wykonujemy rano, wodą miękką (przegotowaną i odstaną), najlepiej destylowaną. Choć większość storczyków źle reaguje na mokre podłoże (powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne – np. mieszanka kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego), to bezwzględnie wszystkie wprost przepadają za wilgotnym powietrzem. Aby zwiększyć ten parametr, ustawiamy kwiaty w bliskim sąsiedztwie innych roślin, możemy także wykorzystać w tym celu nawilżacz powietrza, ewentualnie podstawkę o dużej powierzchni parowania, którą napełniamy wodą i ustawiamy pod doniczką z kwiatem. Pamiętajmy, aby odsunąć nasz okaz od źródeł ciepła!
Jeśli już przy temperaturze jesteśmy – poszczególne gatunki storczyka mają odmienne preferencje w tej kwestii. Możemy wyróżnic storczyki ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne. Oto optymalne warunki temperaturowe dla najbardziej popularnych odmian storczyka:
Storczyki umiarkowane (Cattleya, Paphiopedilum) – dzień 18–22ºC; noc 14–18ºC,
Storczyki zimnolubne (Cymbidium, Dendrobium) – dzień 15–18ºC; noc 8–14ºC.
S k ł a d n i k i o d ż y w c z e |
Prawidłowy rozwój storczyków zapewni nawożenie przy pomocy dedykowanego im preparatu. Bardzo dobrze zadziała zmniejszenie zalecanego przez producenta stężenia nawozu i jednocześnie częstsze jego używanie. Składniki odżywcze możemy dostarczać również poprzez spryskiwanie rośliny. pamietajmy, aby nie dokarmiać roślin, które rozpoczęły okres spoczynku.
P r z e s a d z a n i e i p r z y c i n a n i e |
W swoim naturalnym środowisku storczyki rosną na skałach lub drzewach, a ich korzenie swobodnie zwisają. Z tego wzgledu niezwykle ważne jest, aby roślina nie miała w doniczce za ciasno. Kiedy nasz storczyk przestaje się mieścić w doniczce, konieczne staje się przesadzenie do większej, dopasowanej do systemu korzeniowego. Dla zdrowego rozwoju storczyka, najlepiej przesadzanie wykonywać nie częściej niż raz na 2-3 lata. Przy przesadzaniu należy wymienić podłoże, pamiętając, że to dla storczyków powinno być przewiewne, składające się przede wszystkim z kory i różnych dodatków.
Przy okazji przesadzania możemy wykonać przycinanie. Początkujący hodowcy storczyków często obawiają się, że uszkodzą swój okaz podczas zabiegu – jednak, nie jest to takie trudne jak się wydaje. Podczas przycinania usuwamy martwe łodyżki i korzenie. Korzenie obumarłe rozpoznamy po tym, że w dotyku są miękkie, puste – ucinamy je na granicy z miejscem zdrowym, a miejsce cięcia, dla odkażenia, zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym lub w ostateczności cynamonem.
Łodyżki na których były kwiaty tniemy nad trzecim więzadłem, licząc od dołu. Dzięki temu damy mu możliwość dalszego wzrostu, tzn. możliwość wypuszczenia nowych pąków na tej samej łodydze.