Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Pielęgnacja storczyka – to naprawdę łatwe!
Storczyki, zwane również orchideami, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Potrafią kwitnąć całymi miesiącami, dzięki czemu stanowią wspaniałą ozdobę naszego domu. Uchodzą za rośliny trudne w uprawie, jednak wystarczy poświęcić chwilę, aby poznać ich wymagania, a pięknie się nam odwdzięczają.
Ś w i a t ł o

Storczyki są raczej światłolubne, ale wrażliwe. Światło nie powinno padać na nie bezpośrednio – najlepszym stanowiskiem będzie parapet okienny od wschodu lub zachodu, gdzie światło jest rozproszone.  W pokoju o wystawie południowej orchidee należy umieścić w oddaleniu od okna. Mniej wymagające gatunki (np. Paphiopedilum)  można uprawiać na północnych parapetach. Pamietajmy, że w letnich miesiącach padające bezpośrednio światlo słoneczne może przyczynić się do poparzeń rośliny i jej zamarcia. W lecie lepiej skryć kwiat za firanką lub ustawić w głębi pokoju, w zimie można doświetlać roślinę, np. za pomocą jarzeniówki. 

Uwaga! Na upodobania dotyczące światła, wskazuje budowa naszego storczyka. Gatunki światłolubne będą mieć liście grubsze i dosyć sztywne w porównaniu z odmianami wymagającuymi mniej światła, te z kolei rozpoznać można po liściach dużych, raczej miękkich i dosyć delikatnych. 

 

W o d a     i     t e m p e r a t u r a 

Storczyki podlewamy rzadko, ale obficie – wystarczy raz na 7 –10 dni. Zabieg wykonujemy rano, wodą miękką (przegotowaną i odstaną), najlepiej destylowaną. Choć większość storczyków źle reaguje na mokre podłoże (powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne – np. mieszanka kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego), to bezwzględnie wszystkie wprost przepadają za wilgotnym powietrzem. Aby zwiększyć ten parametr, ustawiamy kwiaty w bliskim sąsiedztwie innych roślin, możemy także wykorzystać w tym celu nawilżacz powietrza, ewentualnie podstawkę o dużej powierzchni parowania, którą napełniamy wodą i ustawiamy pod doniczką z kwiatem. Pamiętajmy, aby odsunąć nasz okaz od źródeł ciepła!

Jeśli już przy temperaturze jesteśmy – poszczególne gatunki storczyka mają odmienne preferencje w tej kwestii. Możemy wyróżnic storczyki ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne. Oto optymalne warunki temperaturowe dla najbardziej popularnych odmian storczyka:

Storczyki ciepłolubne (Phalaenopsis): dzień 23–27ºC; noc 18–20ºC,
Storczyki umiarkowane (CattleyaPaphiopedilum) – dzień 18–22ºC; noc 14–18ºC,
Storczyki zimnolubne (CymbidiumDendrobium) – dzień 15–18ºC; noc 8–14ºC.

 

S k ł a d n i k i      o d ż y w c z e

Prawidłowy rozwój storczyków zapewni nawożenie przy pomocy dedykowanego im preparatu. Bardzo dobrze zadziała zmniejszenie zalecanego przez producenta stężenia nawozu i jednocześnie częstsze jego używanie. Składniki odżywcze możemy dostarczać również poprzez spryskiwanie rośliny. pamietajmy, aby nie dokarmiać roślin, które rozpoczęły okres spoczynku.

 

P r z e s a d z a n i e       i       p r z y c i n a n i e 

W swoim naturalnym środowisku storczyki  rosną na skałach lub drzewach, a ich korzenie swobodnie zwisają. Z tego wzgledu niezwykle ważne jest, aby  roślina nie miała w doniczce za ciasno. Kiedy nasz storczyk przestaje się mieścić w doniczce, konieczne staje się przesadzenie do większej, dopasowanej do systemu korzeniowego.  Dla zdrowego rozwoju storczyka, najlepiej przesadzanie wykonywać nie częściej niż raz na 2-3 lata.  Przy przesadzaniu należy wymienić podłoże, pamiętając, że to dla storczyków powinno być przewiewne, składające się przede wszystkim z kory i różnych dodatków.  

Przy okazji przesadzania możemy wykonać przycinanie. Początkujący hodowcy storczyków często obawiają się, że uszkodzą swój okaz podczas zabiegu – jednak, nie jest to takie trudne jak się wydaje.  Podczas przycinania usuwamy martwe łodyżki i korzenie. Korzenie obumarłe rozpoznamy po tym, że w dotyku są miękkie, puste – ucinamy je na granicy z miejscem zdrowym, a miejsce cięcia, dla odkażenia,  zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym lub w ostateczności cynamonem. 

Łodyżki na których były kwiaty tniemy nad trzecim więzadłem, licząc od dołu. Dzięki temu damy mu możliwość dalszego wzrostu, tzn. możliwość wypuszczenia nowych pąków na tej samej łodydze. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium