Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Zielono przez cały rok. Najpopularniejsze rośliny zimozielone
Zimowy ogród wcale nie musi być pozbawiony koloru. Istnieje wiele gatunków roślin i krzewów, które zielenią się przez cały rok. Rośliny zimozielone to atrakcyjne uzupełnienie rabat ogrodowych, wspaniale komponują się także w skrzyniach i donicach zdobiących nasze tarasy, balkony.
Rośliny zimozielone sprawią, że nawet zimą twój ogród będzie radośnie zielony.

Sosny, świerki i cyprysy

Najczęściej wybierane rośliny zimozielone to krzewy i drzewa iglaste. W uprawie nie są wymagające, za to eleganckie, modne i przede wszystkim odporne na ekstremalne warunki pogodowe. W środowisku naturalnym osiągają imponujące rozmiary (nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości), ale w sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele ciekawych odmian karłowych – zwieszających się (np. cyprysik nutkajski Pendula czy świerk Brewera) i płożących (różne odmiany jałowców).

Dużą popularnością cieszą się niewielkich rozmiarów krzewy o rozmaitych kształtach, m.in. kulistym ( m.in jodła koreańska Molli, sosna bośniacka Schmidtii), stożkowym (świerk biały Conica) lub kolumnowym (np. jałowiec wirginijski, cyprysik Lawsona). 

Nie tylko iglaki

Choć rośliny iglaste królują w ofercie zimozielonych do gatunków wartych uwagi należą również byliny i krzewy, które są szczególnie polecane pod uprawę balkonową – sprawdzają się nawet w miejscach wystawionych na silny, porywisty wiatr. Warto zwrócić uwagę na odmiany efektownie kwitnące (np. różaneczniki, mahonia, azalie) oraz te, które dobrze znoszą formowanie (m.in. berberysy, ostrokrzewy, bukszpany). W ogrodach wyróżniać się będą zimozielone byliny o dekoracyjnych liściach, które także w okresie kwitnienia wyglądają niesamowicie (np. jukka karolińska, gęsiówka kaukaska, ubiorek wiecznie zielony, czy dąbrówka rozłogowa). Aranżacje ogrodu z ich udziałem będą niezwykle efektowne przez cały rok. 
Berberysy to jedne z najpopularniejszych ogrodowych krzewów liściastych.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium