Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Jesienne prace na działce
Jesień to dla działkowiczów czas porządkowania, zabezpieczania roślin przed nadchodzącym chłodem oraz przygotowywania gleby do wiosennych plonów. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby dobrze przygotować się do zimy.
Jesienią porządkujemy rabaty – z kwiatowych usuwamy przekwitłe kwiatostany, wykopujemy rośliny bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie. Aby uchronić rośliny przed problemami grzybiczymi na bieżąco grabimy opadłe liście. Jest to szczególnie ważne w przypadku trawnika – niezgrabione liście utworzą grubą, nieprzepuszczalną warstwę, co w efekcie może doprowadzić do gnicia i zanikania murawy.

Zanim nadejdą mrozy


Rośliny wrażliwe na chłód zabezpieczamy. Zanim nadejdą mrozy, kopczykujemy róże, a niektóre byliny i krzewy okrywamy (m.in. agrowłókniną, igliwiem, słomą, kartonami). Można wykorzystać w tym celu ściółkowanie gleby korą lub liśćmi, obornikiem. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgoci. Po pierwszych przymrozkach ciepłolubne rośliny (m.in. dalie, begonie, frezje, pacioreczniki) przesadzamy z rabatek do skrzynek, aby dać im kolejną szansę na wiosnę.

Nie zapominamy o glebie


Pamiętajmy, aby przed zimą wykonać zabiegi poprawiające jakość gleby pod nasadzenia wiosenne. Ziemię nawozimy (preparatami fosforowymi i potasowymi) i przekopujemy – będzie ona nie tylko lepiej napowietrzona, ale także poprawi się jej zdolność do absorpcji odżywczych składników dostarczanych z nawozem.

A czego nie robimy?  


Na półkę odkładamy sekatory i nożyce, aby przycinaniem nie pobudzać roślin do wzrostu – będą one bardziej narażone na mróz i infekcje. By rośliny miały szanse zdrewnieć przed zimą, rezygnujemy z zasilania ich nawozem azotowym.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium