Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Wrzesień na działce i w ogrodzie
Mamy już kalendarzową jesień, więc w najbliższych tygodniach czeka działkowiczów sporo pracy. To czas zbiorów owoców i warzyw, okres ostatnich wysiewów, ale również najlepszy moment, aby powoli rozpocząć przygotowania do nadchodzących chłodów – zwłaszcza, że niebawem mogą pojawić się pierwsze poranne przymrozki.

Wrześniowe zbiory


We wrześniu zbieramy większość plonów. W sadzie zrywamy jesienne odmiany jabłek, gruszek i śliwek, w warzywniku wykopujemy warzywa korzeniowe (ziemniaki, buraki, marchew, pietruszkę, seler), możemy jeszcze zebrać niektóre zioła (cząber, lubczyk ogrodowy) oraz kapusty i warzywa dyniowate. W suche i słoneczne dni pobieramy nasiona roślin jednorocznych. Pamiętamy o zakończeniu zbiorów roślin ciepłolubnych (pomidory, ogórki, papryka) przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Resztki roślin zdrowych przeznaczamy na kompost, a te, które były porażone przez choroby usuwamy i palimy.

Co siać we wrześniu?


W ogrodzie ozdobnym wykopujemy dalie, begonie i mieczyki, rozsadzamy rośliny dwuletnie, takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki czy malwy. Z myślą o wiośnie wysadzamy rośliny cebulowe (m.in. hiacynty, krokusy czy tulipany) oraz niektóre kwiaty (maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski). To ostatni moment na sadzenie iglaków i krzewów zimozielonych – zdążą ukorzenić się przed zimą. Wrzesień to również dobra pora na zakładanie trawnika oraz wrzosowiska. W warzywniku siejemy rzodkiewkę, koperek, zimowe odmiany cebuli i sałaty oraz późny szpinak.

Nie zapominamy o zabiegach pielęgnacyjnych i pracach porządkowych. Grządki oczyszczamy i odchwaszczamy, a glebę przygotowujemy pod wiosenne nasadzania; na bieżąco grabimy opadłe liście, podlewamy drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium