Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Wrzosowisko – prosty sposób na jesienną rabatę
Schyłek lata i jesień to czas, kiedy chętnie wybieramy się na leśne przechadzki – właśnie teraz możemy podziwiać naturalne wrzosowiska. To piękny element naturalnego krajobrazu, który może zagościć także w naszym ogrodzie i cieszyć oko aż do pierwszych mrozów. Już jedno popołudnie wystarczy, aby samodzielnie założyć wrzosowisko!

Kwitnące jesienią wrzosy stanowią niezwykle urokliwą i łatwą w utrzymaniu dekorację ogrodu. Choć dobrze prezentują się w skrzyniach czy donicach, na skalniaku i wzdłuż ścieżek, najpiękniej wyglądają w większych skupiskach,  czyli wrzosowiskach – pośród iglaków, takich jak: kosodrzewina, jałowce czy cyprysiki.

Kwaśne podłoże i łagodny klimat

Wrzosy nie są wymagające – ważne, aby wybrać dla nich miejsce umiarkowanie nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podłoże niech będzie przepuszczalne i lekko wilgotne, koniecznie o kwaśnym odczynie (pH 3,5 – 5,5) – przygotujemy je, wzbogacając glebę (również tę kupioną w sklepie ogrodniczym) mieszanką torfu i próchnicy kwaśnej, dla rozluźnienia dodajemy piasku. Wrzosowisko wytyczamy na lekkim wzniesieniu, co pozwoli uniknąć nadmiernego nawodnienia – dla lepszego odprowadzania wody możemy zastosować kilkucentymetrowej grubości drenaż (gruz, gruby żwir, tłuczeń).

Malownicze, wielobarwne kobierce

W centrach ogrodniczych czeka na nas ogromny wybór wrzosów – od białych i fioletowych po purpurowe i czerwone. Dla najlepszych efektów wizualnych sadzimy je dosyć gęsto (małe rośliny co 25 – 30 cm), aby utworzyły zwarty dywan. Projektując wrzosowisko, starajmy się wkomponować je w większą ogrodową całość, wzbogacając np. o trawy ozdobne, tj. rozplenice japońskie, turzyce czy kostrzewy sine. Zadbajmy również o zabezpieczenie roślinek kilkucentymetrową warstwą kory – uchroni to je przed przemarznięciem, kiedy nadejdą pierwsze mrozy. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium