Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Efektywne nawadnianie podczas suszy
Nie da się ukryć, że lato w tym roku było wyjątkowo suche i gorące. Ekstremalne temperatury i skąpe opady deszczu dają się we znaki nie tylko nam – cierpią również rośliny, które w taką pogodę marnieją w oczach! Aby nasz ogród odżył i cieszył oko aż do zimy, musimy dostarczyć mu odpowiednią dawkę wilgoci.
Efektywne nawadnianie roślin ogrodowych to wbrew pozorom sprawa niełatwa. Szacuje się, że ich dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 4 – 5 l/m kw., ale różni się w zależności od gatunku i fazy rozwoju. Niektóre nawet podczas suszy pozostają w stosunkowo dobrej formie, podczas gdy inne, zwłaszcza młode i delikatne, są bliskie uschnięcia. Wobec tego rzadziej podlewamy rośliny ukorzenione głęboko (przede wszystkim drzewa i krzewy), gatunki o zredukowanych blaszkach liściowych oraz wytwarzające warstwę ochronną na liściach (włoski, wosk). Szczególnej troski wymaga natomiast większość kwiatów, jednoroczne byliny, rośliny młode i delikatne, te o bujnym listowiu. Nie zapominamy także o trawniku, który w okresie upałów dość szybko traci swoją dekoracyjność.

Kiedy podlewać?


Najlepszą porą do podlewania jest wczesny poranek lub wieczór, kiedy temperatura jest umiarkowana, a nasłonecznienie niewielkie. Lepiej jest podlewać rzadziej, ale dłużej i obficiej, tak aby woda dotarła do warstwy gleby, w której znajduje się największa masa korzeni: 15 – 20 cm w przypadku rabat i trawnika, 30 – 40 w przypadku drzew i krzewów. Aby zwiększyć efektywność nawadniania, warto zastosować ściółkowanie korą lub żwirem, co ograniczy utratę wody przez parowanie.

W przypadku rozległych działek dokładne nawodnienie może zająć nawet kilka godzin – w takich przypadkach warto się zastanowić nad instalacją systemu automatycznego nawadniania, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i w znacznym stopniu ograniczy straty wody, której w okresie susz i upałów mamy i tak za mało.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium