Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 292/2017, Czwartek 19 października 2017 r., Piotra i Ziemowita
Opublikowano
Ekologiczne nawozy, które znajdziesz w swojej kuchni
Nawożenie to jedna z podstawowych prac ogrodniczych – również latem. Woda i słońce nie wystarczą jeśli chcemy zebrać obfite plony i podziwiać bujne kwiaty. Rośliny muszą być odpowiednio odżywione, najlepiej bez szkodliwej chemii.

Składniki pokarmowe, których potrzebują to przede wszystkim azot, fosfor i potas, w mniejszych ilościach magnez, wapń, siarka oraz cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Za ich najlepsze, naturalne źródła uchodzą gnojówki, kompost i obornik. Nie zawsze mamy do nich dostęp i choć najprościej sięgnąć po zamienniki ze sklepowej półki, warto poświęcić chwilę i przygotować nawóz samodzielnie, ze składników dostępnych w każdej kuchni.

Skorupki jaj kurzych są bogate w wapń – rozdrobnione mieszamy z ziemią lub zalewamy wodą i po odstawieniu na kilka dni używamy jak nawozu płynnego. Skórki od bananów zawierają z kolei sporo potasu i mogą być stosowane na kilka sposobów – wysuszone i zmielone do użyźniana gleby, zalane wodą do zasilania roślin, a w przypadku kwiatów doniczkowych jako spodnia warstwa podłoża.

Woda po gotowaniu ziemniaków i warzyw korzeniowych (marchew, buraki) zawiera szereg mikro- i makroelementów. Nieosolony, ostudzony do temperatury pokojowej wywar stosujemy raz w tygodniu. Do podlewania roślin można wykorzystać także wodę po gotowaniu jajek oraz resztki mleka (po rozcieńczeniu).

Fusy z kawy i herbaty przydadzą się do zakwaszenia i poprawienia struktury gleby – dzięki powolnemu rozkładowi stopniowo uwalniają dobroczynne składniki odżywcze. Możemy wymieszać je z ziemią lub – po wysuszeniu – stosować jako ściółkę. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Sara_85 213.156.124.8 20.07.2016

Kiedyś stosowałam takie sposoby, ale efekty nie są tak dobre, jak w przypadku specjalnie przygotowanych nawozów, bo to jest tak jakby zjadło się kiełki albo warzywo - kiełki to nawozy z laboratorium - czyli skondensowane, bardziej odżywcze. Ja ogrodnicze zakupy robię przez sklep zielonydom.pl. Jestem bardzo zadowolona.

Sonda
Jak często wyjeżdżasz na zagraniczne urlopy?
  • Przynajmniej raz do roku
  • Częściej niż raz do roku
  • Raz na kilka lat
  • Urlop zawsze spędzam gdzieś w Polsce
  • Nigdy nie wyjeżdżam podczas urlopu
nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium