Życie Podkarpackie nr 25/2017 Życie Podkarpackie nr 25/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 178/2017, Wtorek 27 czerwca 2017 r., Marii i Władysława
Opublikowano
Lipiec w ogrodzie i na działce
Lipiec to pełnia okresu wegetacyjnego roślin i krzewów. Choć wakacyjna aura skłania nas do słodkiego lenistwa, warto przeznaczyć trochę czasu na prace ogrodowe – ich efekty będziemy podziwiać aż do jesieni!

Ze względu na doskwierające upały, w lipcu na pierwszy plan wysuwa się zapewnienie optymalnego nawodnienia hodowanym roślinom. Podlewamy je obficie, raz lub dwa razy dziennie.  Wiele kwiatów, krzewów i drzew jest teraz na etapie kwitnienia. Podziwiać możemy m.in. lilie, malwy, róże, hortensje, kocanki ogrodowe czy efektowne perukowce. Aby jak najdłużej cieszyły oko warto zająć się nawożeniem – w przypadku róż to już ostatni dzwonek!

Część roślin etap kwitnienia ma już za sobą – zwiędłe kwiatostany bylin i krzewów przycinamy nisko przy ziemi (np. szałwia, lwia paszcza czy tojad), nie zapominamy o wykopaniu cebul, m.in. hiacyntów i narcyzów. Na działce porządkujemy zagony po zakończonych zbiorach truskawek (usuwamy rozłogi, stare liście, odchwaszczamy i ściółkujemy) i malin (wycinamy stare, zasychające pędy).

Możemy przyciąć wiśnie, czereśnie, orzechy czy agrest. Natomiast drzewka owocujące (śliwki, grusze) chronimy przed złamaniem – gałęzie uginające się pod ciężarem owoców podpieramy lub podwiązujemy do grubszych konarów. Pamiętamy również o przerzedzaniu zawiązków późnych odmian brzoskwini, jabłoni i gruszy.

Lipiec to miesiąc zmasowanego ataku szkodników – pojawiają się nie tylko mszyce czy przędziorki, ale także larwy i gąsienice wielu owadów. Doglądajmy naszych roślin, szczególną uwagę zwracając na spodnią część liści – jeśli zauważymy oznaki żerowania lub chorób, warto zastosować opryski.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy uważasz, że kierowcy powinni mieć możliwość parkowania w ścisłym centrum Twojego miasta?
  • Tak, wszędzie, miejsc parkingowych i tak brakuje
  • Powinno być tylko kilka wyznaczonych miejsc na uboczu
  • Nie, starówka powinna być wolna od pojazdów
  • Nie mam zdania
nr 25/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium