Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jak uprawiać borówkę amerykańską?
Smaczne i aromatyczne owoce borówki amerykańskiej bez problemu kupimy w większości sklepów. Niestety ich cena bywa dość wygórowana, dlatego zamiast uszczuplać zasoby portfela warto rozważyć samodzielną uprawę tej jagody i cieszyć się własnymi zbiorami.
Owoce borówki wysokiej, zależnie od odmiany, dojrzewają od połowy lipca do początku września, jeśli dobrze się przyjmą zaczynają owocować już w następnym roku po posadzeniu.
Owoce borówki wysokiej, zależnie od odmiany, dojrzewają od połowy lipca do początku września, jeśli dobrze się przyjmą zaczynają owocować już w następnym roku po posadzeniu.

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum L.), znana lepiej jako borówka amerykańska przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie porasta wilgotne lub mokre, umiarkowanie kwaśne torfowiska wokół bagien i jezior oraz osłonięte od wiatru stoki górskie. Podobne warunki należy stworzyć jej na działce. Stanowisko dla sadzonek powinno być zaciszne i słoneczne, podłoże koniecznie kwaśne (pH od 3,8 do 4,8) i bogate w próchnicę. Niewłaściwa gleba będzie negatywnie wpływać na wzrost i owocowanie borówki, dlatego należy ją wstępnie przygotować mieszając z kwaśnym torfem w stosunku 1:1, a po posadzeniu krzaczków ściółkować trocinami lub korą drzew iglastych.

 

Kiedy i jak sadzić?

Borówkę amerykańską można sadzić przez cały sezon. Termin jest uzależniony od tego, jakimi sadzonkami dysponujemy. Ważne, by były to krzewy mniej więcej 2-, 3-letnie w doniczkach, o wysokości pędów 30 – 40 cm. Sadzimy je z bryłą korzeniową w dołkach o głębokości minimum 40 cm i szerokości od 60 do 80 cm. Aby mogły się swobodnie rozrastać, odległość między nimi powinna wynosić 1,3 – 1,5 m. Wokół posadzonych krzewów usypujemy kopczyk z przekompostowanych trocin lub rozdrobnionej kory sosnowej. Posadzone rośliny obficie podlewamy.

 

Jak o nią dbać?

Borówka amerykańska nie ma wysokich wymagań pokarmowych. Do nawożenia najlepiej stosować nawóz przeznaczony dla tej rośliny, postępując ściśle wg zaleceń producenta. Ze względu na jej płytki system korzeniowy trzeba pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Przez pierwsze 2 – 3 lata po posadzeniu cięcie nie jest wymagane – usuwamy z krzewów jedynie pędy chore i słabe. Starsze krzewy należy prześwietlać jesienią lub na wiosnę. Pozbywamy się wówczas pędów najstarszych i zbyt zagęszczonych.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium