Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Gdzie sadzimy drzewa owocowe?
Owoce z własnego ogrodu smakują najlepiej. Choć najlepszym terminem na sadzenie drzew owocowych jest przełom lata i jesieni, już teraz warto poznać ich wymagania. Dzięki temu zdążymy się przygotować do nasadzeń i będziemy mieć pewność, że sadzonki się przyjmą.

Wszystkie drzewka owocowe potrzebują stanowiska słonecznego. Odpowiednie nasłonecznienie sprawia, że owoce dojrzewają w optymalnym tempie, są  dobrze wybarwione i smaczne. Jeśli chodzi o podłoże, to nie istnieje gleba idealna dla wszystkich gatunków. Każdy ma własne wymagania.

  • Jabłonie – preferują miejsca wilgotne, możemy je sadzić tam, gdzie woda gruntowa sięga do głębokości około 1,5 metra. Gleba powinna być lekko gliniasta, ale przepuszczalna i obfitować w próchnicę. Sadzenie jabłoni na ciężkich glebach gliniastych i ilastych (gdzie długotrwale zalega woda) oraz glebach zbyt piaszczystych (gdzie mogą występować okresowe niedobory wody) jest niezalecane.
  • Grusze – są bardziej wrażliwe na zalewanie korzeni, dlatego optymalne podłoże dla nich powinno być przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Grusza nie lubi gleb o wysokim poziomie wód gruntowych (optymalny będzie poniżej 2 m od powierzchni gruntu) oraz źle znosi gleby wapienne.
  • Czereśnie – najlepiej rosną na piaszczystych glebach gliniastych i na glebach wapiennych o dużej miąższości (głębokości warstwy gleby dostępnej dla systemów korzeniowych roślin). Tak jak grusze są wrażliwe na wysoki poziom wód gruntowych.
  • Wiśnie –  mniej kapryśne od czereśni i dobrze rosną tam, gdzie wody gruntowe sięgają do poziomu 1,8 m. Tolerują również miejsca suche. Optymalnym podłożem dla wiśni są gliniaste gleby piaszczyste.
  • Śliwy – preferują miejsca wilgotne i tam najlepiej wiążą owoce. Optymalny poziom wód gruntowych wynosi 1 m. Gleba powinna być przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe, wapienna. Śliwy nie utrzymają się na glebach piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe.
  • Brzoskwinie – lubią miejsca ciepłe i zaciszne (np. przy ścianie domu od strony południowej). Rosną dobrze na glebach żyznych i systematycznie wapnowanych.
  • Morele – tak jak brzoskwinie najlepiej rosną w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Preferują piaszczyste gleby gliniaste, bogate w próchnicę.


Należy unikać sadzenia drzew i krzewów owocowych w zagłębieniach terenu, ponieważ w takich miejscach gromadzi się zimne powietrze zimą (tzw. zastoiska mrozowe) i rośliny są bardziej narażone na przemarzanie (także ich pąki lub kwiaty wczesną wiosną).

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
nehasharma 110.225.82.99 06.07.2020

This post is clear and easy to get a handle on. I'm adjusting all the more concerning this. Wish you pass on more things related to it. a debt of gratitude is in order for sharing this brilliant post. https://www.escortsindwarka.com

user
petrus 188.146.224.162 10.07.2020
Wybór kwiatów jest ogromny - trzeba je tylko jakoś sobie dopasować do warunków, jakie się ma. Patrzcie - https://www.gardenowo.pl/sadzonki/hortensje Hortensje są moim zdaniem jednymi z najładniejszych kwiatów ogrodowych - wyglądają genialnie, ale wiadomo, że nie każdemu musi pasować ten sam styl.
user
jarekcda 89.238.50.214 27.07.2020

Bardzo ciekawe informacje. Można tu dodać, że drzewka sadzimy raczej jesienią lub na wiosnę. Jesienna pora sadzenia bardziej sprzyja przyjmowaniu się drzewek.Bardzo dużo informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule http://dzialka.bazafirmy.pl/sady/zakladanie-sadu.php

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium